Kandydatka na radną: „Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami potrzebują czasu dla siebie i musimy im go dać”

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Agnieszka Kossowska, która startuje do rady miasta z Komitetu Wyborczego Wyborców Arkadiusza Wiśniewskiego, zapowiada m.in. walkę o stworzenie w Opolu poradni dla dorosłych, która m.in. miałaby pomóc rodzicom w radzeniu sobie z niepełnosprawnością dziecka oraz poprawę jakości edukacji dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami.
Agnieszka Kossowska, która startuje do rady miasta z Komitetu Wyborczego Wyborców Arkadiusza Wiśniewskiego, zapowiada m.in. walkę o stworzenie w Opolu poradni dla dorosłych, która m.in. miałaby pomóc rodzicom w radzeniu sobie z niepełnosprawnością dziecka oraz poprawę jakości edukacji dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami. Mirela Mazurkiewicz
Dr Agnieszka Kossowska, walcząc o miejsce w Radzie Miasta Opola, zapowiada, że szczególną opieką otoczy najsłabszych. Na poniedziałkowej (25.03) konferencji prasowej zaproponowała szereg rozwiązań, które miałyby ułatwić funkcjonowanie osobom z niepełnosprawościami oraz ich bliskim.

- Chciałabym w radzie miasta służyć swoim doświadczeniem osobistym, zawodowym, ale też doświadczeniem pracy społecznej na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami – podkreśla dr Agnieszka Kossowska, która sama jest mamą dziecka z niepełnosprawnościami. – Podczas tegorocznych wakacji mój syn pojedzie na tygodniowy turnus terapeutyczny, dzięki czemu będziemy mogli z mężem pojechać na urlop. Dla nas - podobnie jak dla wielu rodziców dzieci z niepełnosprawnościami - jest to coś niezwykłego, bo choć bardzo potrzebujemy odpoczynku, nieczęsto możemy sobie na niego pozwolić.

Odpowiedzią na te problemy ma być m.in. proponowane przez kandydatkę na radną w Opolu utworzenie kilkuletniego, miejskiego programu opieki wytchnieniowej dla rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami oraz miejskiego programu usług asystenckich, niezależnego od programu rządowego, finansowanego z Funduszu Solidarnościowego.

- Opieka wytchnieniowa to organizacja opieki dla osób z niepełnosprawnościami, dzięki czemu ich rodzice (lub opiekunowie) mogą np. odpocząć, zrobić zakupy albo pójść do lekarza, co w ich sytuacji często bywa nieosiągalnym luksusem – podkreśla Agnieszka Kossowska. – Asystentura z kolei pozwala – mówiąc obrazowo – odspawać osobę z niepełnosprawnością od rodzica czy opiekuna, po to, by mogła wyjść do kina czy do biblioteki. Problem w tym, że Opole w tym roku dostało z Funduszu Solidarnościowego pieniądze na sfinansowanie zatrudnienia asystentów dla 47 osób z niepełnosprawnościami. Tymczasem w latach 2022-2023 w Opolu wydano orzeczenia o niepełnosprawności 8 tys. mieszkańców.

Agnieszka Kossowska, która startuje do rady miasta z Komitetu Wyborczego Wyborców Arkadiusza Wiśniewskiego, zapowiada też walkę o stworzenie w Opolu poradni dla dorosłych, która m.in. miałaby pomóc rodzicom w radzeniu sobie z niepełnosprawnością dziecka oraz poprawę jakości edukacji dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami (np. likwidację tradycyjnych dzwonków, które bywają koszmarem dla osób z nadwrażliwością słuchową).

- Osoby z niepełnosprawnościami domagają się szerszej reprezentacji swoich praw i ważne jest, by w radzie miasta był ktoś, kto mówi ich głosem, kto zna ich problemy i kto będzie skutecznie pilnował, byśmy o takich osobach nie zapominali – podkreślał na poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Arkadiusz Wiśniewski, prosząc o głos dla kandydatki.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska