Kary za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów

opr. dora
2 marca w życie weszły zasady ustalania kra za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Kara może sięgać do 10 proc. przychodu.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów prezes Urzędu Ochrony Konsumentów i Klientów ma możliwość nakładania na przedsiębiorców kar finansowych za praktyki godzące w konsumentów. Maksymalna sankcja w takim przypadku może wynieść do 10 proc. przychodu w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

 

Przedsiębiorcy będą mogli samodzielnie wstępnie oszacować wysokości kary, którą mogłoby być zagrożone działanie na szkodę konsumentów.

 

Wysokość sankcji zależeć będzie od tego, na jakim etapie zawierania umowy doszło do naruszenia prawa. Najdotkliwsze kary będą wymierzane w przypadku bezprawnych działań w momencie wykonywania kontraktu, niższe na etapie zawierania umowy oraz przed jej podpisaniem.

 

Wysokość kary za używanie postanowień wpisanych do Rejestru Klauzul Niedozwolonych, zależeć będzie od stopnia ich szkodliwości dla konsumentów, w tym długości stosowania niedozwolonych postanowień.

 

Ustalając ostateczną kwotę prezes UOKiK może wziąć pod uwagę także okoliczności łagodzące. Takie jak na przykład zaprzestanie praktyki przed wszczęciem postępowania, czy dobrowolna rekompensata dla osób poszkodowanych niedozwoloną praktyką. Mogą jednak też zostać wzięte pod uwagę okoliczności obciążające. Mogą do nich należeć między innymi umyślność działania, ponowne naruszenie prawa oraz znaczne korzyści osiągnięte w nieuczciwy sposób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska