MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Papież poświęcił korony

Kazimierz Cuch
Ten obraz Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w sanktu-arium w Kałkowie, będzie koronowany 15 września, o godz.11, koronami,  które w środę poświęcił papież Benedykt XVI.
Ten obraz Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w sanktu-arium w Kałkowie, będzie koronowany 15 września, o godz.11, koronami, które w środę poświęcił papież Benedykt XVI. K. Cuch
Ojciec Święty Benedykt XVI poświęcił w środę korony dla koronacji słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie.

Na środową audiencję generalną zawiozła je do Rzymu wielka pielgrzymka diecezji radomskiej. Byli w niej przedstawiciele kilku parafii i dekanatów. Nie było w tej pielgrzymce księdza prałata Czesława Wali, kustosz sanktuarium w Kałkowie, który nigdy w życiu nie wyjeżdżał za granicę. Do Rzymu też nie pojechał.

- Parafię Kałków oficjalnie reprezentowali w tej pielgrzymce zacni parafianie, Dorota i Jerzy Mikosowie. Zawieźli dary dla Ojca Świętego, w tym porcelanową replikę naszego obrazu, wykonaną w Fabryce Porcelany w Ćmielowie- informuje ksiądz kustosz.

Do Kałkowa korony wrócą w niedzielę. W sobotę 15 września, o godzinie 11 w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie koronacji obrazu dokona ksiądz kardynał Józef Glemp, prymas Polski, w otoczeniu delegata papieskiego, kardynała Angelini, arcybiskupa Stanisława Nowaka, biskupa Zygmunta Zimowskiego i biskupa seniora Edwarda Materskiego. Honorowy Komitet Koronacyjny liczy kilkadziesiąt osób duchownych i świeckich z całego województwa świętokrzyskiego i z diecezji radomskiej. Z urzędu przewodniczy mu ksiądz biskup Zygmunt Zimowski, ordynariusz diecezji radomskiej, jako gospodarz tej uroczystości.
KORONY W DARZE

Korony są darem pielgrzymów i przyjaciół sanktuarium. Ksiądz kustosz wystosował do wszystkich pielgrzymów, których adresy są w sanktuarium, zaproszenie na koronację, ze szczegółowym programem, modlitwą i blankietem przelewu. Ksiądz infułat Józef Wójcik, proboszcz parafii w Suchedniowie funduje orła do sukienki.

Złotą sukienkę fundują księża dekanatu Starachowice Południe. Są to księża: Janusz Bachurski z Chybic, Mieczysław Deka z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Starachowicach, Szymon Krasula z Rzepina, Stanisław Kuśmierczyk ze Stykowa, Bogdan Lipiec z parafii NMP Królowej Polski w Starachowicach, Andrzej Madej z Adamowa, Krzysztof Orzeł z Lubieni, Stanisław Pindera z parafii MB Nieustającej Pomocy w Starachowicach, dziekan Andrzej Rdzanek z Pawłowa, Andrzej Sasin z Krynek, Adam Żmuda z Dziurowa.

RANGA KORONACJI

-Koronowanie to znak, że kościół uznaje to miejsce na ziemi świętokrzyskiej jako miejsce szczególnego kultu, ku czci Matki Bożej. Łask doznanych w naszym sanktuarium jest bardzo dużo. Świadczą o tym wota złożone przez pielgrzymów za otrzymane łaski. Okres 24 lat od powstania sanktuarium jest bardzo krótkim czasem dla takiej koronacji. Inne sanktuaria w Polsce i na świecie czekały o wiele dłużej- wyjaśnia ksiądz prałat Czesław Wala, kustosz sanktuarium.

- Koronacja jest to uroczystość diecezjalna, pod przewodnictwem księdza biskupa Zygmunta Zimowskiego. Chcemy, by ludzie poprzez to otrzymywali ducha odrodzenia, wewnętrznego pokoju. By widzieli potrzebę otwarcia w kierunku drugiego człowieka, potrzebującego. Na pewno będzie to wielkie przeżycie dla parafin i sympatyków sanktuarium -dodaje ksiądz kustosz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie