Kiedy można liczyć na zmianę zarządcy nieruchomości

Daniel Polak
- Dobrze, że w każdej chwili można wybrać nowego zarządcę nieruchomości. Nic tak dobrze nie działa, jako konkurencja na rynku - ocenia Karolina Glabas z Kędzierzyna-Koźla.
- Dobrze, że w każdej chwili można wybrać nowego zarządcę nieruchomości. Nic tak dobrze nie działa, jako konkurencja na rynku - ocenia Karolina Glabas z Kędzierzyna-Koźla. Daniel Polak
Jeśli wasz zarządca nieruchomości ma problem z odśnieżeniem dachu czy wymianą zamka w drzwiach wejściowych - to najwyższy czas go zmienić.

Problemy z odśnieżaniem czy zamkiem to niejedyne kłopoty właścicieli mieszkań skarżących się na zarządców nieruchomości. Inne zarzuty to spóźnione rozliczenie rachunków, a nawet podejmowanie decyzji bez konsultacji z zarządem wspólnoty.

- Świadomość właścicieli mieszkań jest coraz większa, ale nadal wielu obawia się zmiany zarządcy - przyznaje Joanna Wielichowska-Daros, prezes Stowarzyszenia Zarządców i Pośredników w Obrocie Nieruchomościami w Opolu. - Tymczasem to, kto zarządza nieruchomością, leży wyłącznie w gestii jej właścicieli. Każda wspólnota ma prawo do zmiany i wypowiedzenia umowy.

Zmienić zarządcę można na nadzwyczajnym zebraniu wspólnoty. Do jego powołania konieczny jest wniosek podpisany przez właścicieli posiadających 10 proc. udziałów w danej nieruchomości. Zarządca, którego chcemy odwołać, nie musi zgodzić się na zwołanie takiego spotkania. Aby było ono skuteczne, do wniosku o jego zorganizowanie musi być dołączony porządek obrad i uchwała o zmianie zarządcy.

Opinia

Opinia

Joanna Wielichowska-Daros,
prezes Stowarzyszenia Zarządców i Pośredników w Obrocie Nieruchomościami w Opolu:

- Dziś na rynku działa bardzo wielu zarządców. Dlatego warto przed podjęciem decyzji sprawdzić osobę, której chcemy powierzyć swoją nieruchomość. Odradzam korzystanie z usług osób, które tylko administrują nieruchomością, a nie zarządzają. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że administrowanie to w praktyce zazwyczaj tylko ściąganie czynszu, a zarząd to branie odpowiedzialności za nieruchomość. Średnie stawki za zarządzanie nieruchomościami mieszkaniowymi w Opolu wahają się od 50 do 1 zł za m kw. Wiele zależy jednak od tego, jakie obowiązki bierze na siebie zarządca. Czasem warto zapłacić nawet złotówkę więcej, ale dzięki temu płaci się mniejszy czynsz, gdyż sprawny zarządca potrafi zwiększyć dochody wspólnoty.
ARTI

Uwaga! Koniecznie nie później niż siedem dni przed zebraniem należy o nim poinformować wszystkich współwłaścicieli. Na zebraniu warto zadbać o obecność notariusza, który poświadczy odwołanie zarządcy po podjęciu przygotowanej uchwały. Co ważne, nie można tego samego dnia powołać nowego zarządcy.

- Obowiązuje okres wypowiedzenia umowy - przypomina Joanna Wielichowska-Daros. - Ten czas powinniśmy dobrze wykorzystać, np. na ustalenie warunków umowy z nowym zarządcą, a potem na poprowadzenie procesu przejęcia dokumentacji budynku jak i samej wspólnoty.

Czasem zdarza się jednak, że zarządcy za wszelką cenę usiłują odwlec "oddanie" wspólnoty innej firmie. Wtedy sprawa musi trafić do sądu. Należy jednak tego unikać, bo przed sądem postępowanie może trwać przez wiele miesięcy.

Warto pamiętać, że zarządcy odpowiadają przed Komisją Odpowiedzialności Zawodowej w Warszawie. Jeśli komisja uzna, że to zarządca celowo opóźnia przekazanie nieruchomości, może go ukarać nawet odebraniem licencji.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska