Kiedy święta Jadwiga była w Oleśnie

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Figurę św. Jadwigi Śląskiej poświęcił biskup opolski Andrzej Czaja. Figura stoi teraz przed Zespołem Szkół nr 2 im. Księżnej Jadwigi Śląskiej przy Wielkim Przedmieściu w Oleśnie.
Figurę św. Jadwigi Śląskiej poświęcił biskup opolski Andrzej Czaja. Figura stoi teraz przed Zespołem Szkół nr 2 im. Księżnej Jadwigi Śląskiej przy Wielkim Przedmieściu w Oleśnie. Mirosław Dragon
Jadwiga Śląska jest patronką oleskiej szkoły dwujęzycznej Legenda mówi, że była w Oleśnie razem ze swoim mężem. Natomiast w Kościeliskach zostawiła nawet odcisk swojej stopy.

Legendę spisał oleski dziejopis Józef Lompa. Otóż kronikarz podaje, że w roku 1208 książę Henryk Brodaty zbudował w dzisiejszym Oleśnie zamek leśny. Koło zamku stanęło kilka domów, które wkrótce rozrosły się w miasteczko.

Żoną Henryka Brodatego była właśnie św. Jadwiga Śląska, W 1228 roku książę piastowski miał także ufundować klasztor św. Augustyna w wiosce Zarzyska.
Ufundował klasztor „z wdzięczności ku Bogu, kiedy go Jadwiga, pobożna małżonka jego, po jej śmierci w poczet świętych policzona, ze sromotnego więzienia u Konrada książęcia Mazowieckiego za jej pośrednictwem uwolniła” - pisze Józef Lompa.

Święta Jadwiga według legendy była na ziemi oleskiej osobiście. Być może odwiedzała razem z mężem zamek leśny. Orszak z księżną Jadwigą przejeżdżał również przez Kościeliska. Księżna zatrzymała się, i przywołała do siebie rodzinę z gromadką dzieci.

- Przywołała swojego skarbnika, wyjęła ze szkatułki pierścionek i podarowała go wielodzietnej rodzinie - opowiadał Lucjan Jurczyk (1931-2012), znawca historii Gorzowa Śląskiego, który spisał legendę o Świętej Jadwidze. Kiedy księżna Jadwiga odjechała, ludzie zauważyli, że w miejscu, gdzie stała, wystaje z ziemi kamień, a na nim widnieje odcisk jej stopy. Kamień ten można do dzisiaj oglądać w wiosce.

To legenda, ale w Oleśnie uzyskała status historii, kiedy w 2008 roku burmistrz Sylwester Lewicki zorganizował obchody 800-lecia Olesna, uznając za początek miasta właśnie legendarną budowę zamku leśnego. Wcześniej za początek Olesna uznawano rok 1226, z którego pochodzi pierwsza źródłowa wzmianka.

Księżna Jadwiga Śląska w 2010 roku została patronką Zespołu Szkół nr 2 w Oleśnie. Uczniowie w głosowaniu wybrali właśnie ją. Uznali, że Niemka, która wyszła za mąż za piastowskiego księcia, najbardziej nadaje się na patronkę dwujęzycznej, polsko-niemieckiej szkoły.

Jej ojczyzną była Bawaria (urodziła się w zamku w Andechs), ale już w wieku 12 lat wydano ją za mąż i jej drugą ojczyzną stał się Śląsk, na którym spędziła prawie 60 lat.

Jadwiga (Hedwig von Andechs) urodziła się prawdopodobnie w 1174 roku. Jej ojcem był Berthold, margrabia Badenii i książę Meranii, który był uczestnikiem wyprawy krzyżowej cesarza Fryderyka Barbarossy. Na wychowanie została oddana do klasztoru.

Jako 12-latka została żoną Henryka Brodatego. Zamieszkała w zamku na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Zgodnie jednak ze średniowiecznym zwyczajem książę wraz z dworem objeżdżał swoje ziemie.

Być może Jadwiga Śląska naprawdę zawitała na ziemi oleskiej, spała w oleskim zamku.

Jest tylko jedna wątpliwość: czy książę wrocławski mógł zbudować zamek w sąsiednim księstwie? W 1208 roku Olesno należało do księstwa opolskiego, rządzonego przez Piastów opolskich, a konkretnie przez księcia Mieszka I Plątonogiego.

Jadwiga Śląska urodziła Henrykowi Brodatemu 7 dzieci. Po 19 latach małżeństwa oboje złożyli śluby czystości.
Jadwiga Śląska (1178-1243) – Uznawana za patronkę Śląska oraz pojednania polsko-niemieckiego. Żona księcia Henryka Brodatego, księżna we Wrocławiu, święta Kościoła Katolickiego. Niemka (córka księcia Andechs w Bawarii).
Żoną Henryka Brodatego została w wieku 12 lat. Urodziła mu 7 dzieci. Po 19 latach małżeństwa oboje złożyli śluby czystości. Po śmierci Henryka Brodatego Jadwiga zamieszkała w klasztorze w Trzebnicy.
Żarliwie religijna, była fundatorką kościołów. Kanonizowana w 1267 roku.

Podczas pisania artykułu korzystałem m.in. z kroniki Józefa Lompy oraz książki „Święta Jadwiga Śląska” autorstwa Waltera Nigga.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska