Kodeks pracy – ważne zmiany w kodeksie pracy zaakceptowane przez prezydenta. Urlopy, dyskryminacja, odszkodowania za mobbing [12.06.2019 r.]

js
Kodeks pracy 2019 – ważne zmiany w kodeksie pracy podpisane przez prezydenta
Kodeks pracy 2019 – ważne zmiany w kodeksie pracy podpisane przez prezydenta Canva
Zmiany w kodeksie pracy zostały właśnie zatwierdzone przez prezydenta. Ustawa została podpisana 3 czerwca 2019 r. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, czyli jeszcze w 2019 r. Wzmocnienie ochrony pracowników, zmiany w świadectwie pracy, otwarty katalog przesłanek uzasadniających dyskryminację. Zobacz najnowsze zmiany w Kodeksie pracy!
Projekt stanowił inicjatywę ustawodawczą Prezydenta RP. Celem zmian w Kodeksie pracy było wprowadzenie rozwiązań, które ułatwią pracownikom realizację przysługujących im uprawnień pracowniczych.

Zmiany w Kodeksie pracy 2019 – będzie ich aż 9. Zmienią się przepisy o dyskryminacji



Zmian w Kodeksie pracy będzie aż 9. Pierwsza dotyczy dyskryminacji. Stworzony zostanie otwarty katalog przesłanek uzasadniających dyskryminację.

Art. 11 Kodeksu pracy o brzmieniu:
Jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy - jest niedopuszczalna.

Otrzymał brzmienie:

Jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy – jest niedopuszczalna.

Pominięto frazę „a także ze względu na” rozdzielającą kryteria dyskryminacji na cechy związane z pracą oraz cechy osobiste danej osoby. Prawodawca dąży do tego, żeby każde nieuzasadnione obiektywnymi przyczynami nierówne traktowanie było uznawane za dyskryminację.

Kodeks pracy do zmiany – urlopy macierzyńskie także dla babci?



Jedną z ważniejszych zmian w Kodeksie pracy jest także rozszerzenie kręgu osób, które są uprawnione do urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego o pracownika, innego niż pracownik-ojciec wychowujący dziecko. Do kręgu zostanie włączona najbliższa rodzina, w tym babcia, dziadek, siostra lub brat.

Ponadto pracownicy – inni członkowie rodziny również zostaną objęci szczególną ochroną przed rozwiązaniem stosunku pracy. Co to oznacza?
  • pracodawca nie może wypowiedzieć lub rozwiązać umowy o pracę w okresie korzystania z urlopy macierzyńskiego przez innego członka najbliższej rodziny, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy (tzw. dyscyplinarka) i zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę.
  • rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem możliwe będzie tylko wtedy, gdy pracodawca ogłosi upadłość lub likwidację.


Ambitny

Zmiany w Kodeksie pracy związane ze świadectwami pracy



Pracodawcy będą surowiej karani za niewydanie pracownikowi świadectwa pracy:
  1. Procedura wydawania sprostowania świadectwa pracy jest dwuetapowa. Kiedyś pracownik mógł wystąpić z odpowiednim wnioskiem w ciągu 7 dni, teraz okres ten wydłużono do 14 dni.
  2. Pracownik będzie mógł wystąpić, w przypadku niewydania przez pracodawcę świadectwa pracy - z roszczeniem o zobowiązanie pracodawcy do wydania dokumentu do sądu pracy.
  3. Jeśli pracodawca nie istnieje, pracownik może wystąpić do sądu pracy z żądaniem ustalenia uprawnienia.


Kodeks pracy 2019. Pozostałe zmiany



Do pozostałych zmian związanych z Kodeksem pracy możemy zaliczyć:
  • umożliwienie dochodzenia odszkodowania od pracodawcy za mobbing – odszkodowanie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie.
  • dostosowanie brzmienia dotyczącego przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy do orzecznictwa sądowego.
  • pracownicy objęci ochroną przedemerytalną, którym wypowiedziano umowę o pracę na czas określony z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu takiej umowy, mogą żądać orzeczenia przez sąd bezskuteczności wypowiedzenia lub przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach.


[polecany]5417684[/polecany]



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska