Kolejki do specjalistów na Opolszczyźnie nie maleją

Redakcja
Kolejka na zapisy do okulisty pod przychodnią w Brzegu. Gdzie indziej nie jest lepiej.
Kolejka na zapisy do okulisty pod przychodnią w Brzegu. Gdzie indziej nie jest lepiej. Jarosław Staśkiewicz
Kolejki do lekarzy specjalistów, które minister zdrowia obiecał skrócić, u nas nawet nie drgnęły. Najdłużej na Opolszczyźnie nadal trzeba czekać na wizytę u endokrynologa.

Zapisy do tego specjalisty np. w poradni przy Szpitalu Wojewódzkim w Opolu są dopiero na październik 2015 roku. A w poradni endokrynologicznej w Nysie - aż na... luty 2018 roku. W kolejce czeka tam obecnie 476 osób, z czego 22 to przypadki pilne. Oznacza to, że ci pacjenci powinni być przyjęci od razu, ale to niemożliwe.

- Mamy tylko jednego endokrynologa i dużo pacjentów, u których choroba tarczycy jest najprawdopodobniej skutkiem awarii elektrowni w Czarnobylu - mówi dr Norbert Krajczy, dyrektor ZOZ w Nysie. - To nasz najważniejszy problem, bo nie możemy im zapewnić szybkiego dostępu do specjalisty. Z tego co wiem, Ministerstwo Zdrowia przyznało w tym roku Opolszczyźnie tylko jeden etat rezydencki dla lekarza, który chciałby się specjalizować w tej dziedzinie. Czyli lepiej nie będzie.

W naszym województwie trudno jest się też dostać do wielu innych specjalistów. Np. do kardiologa w poradni przy WCM w Opolu najwcześniej można się umówić na początek marca 2015 roku. Do diabetologa, też w WCM - na styczeń przyszłego roku. Z kolei do alergologa w poradni w Brzegu przy ul. Trzech Kotwic średni czas oczekiwania na przyjęcie wynosi 167 dni. Zapisane są do niego 273 osoby.

W marcu tego roku minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział oficjalnie rychłe skrócenie kolejek do specjalistów. Są one bowiem ogromną bolączką polskiego systemu ochrony zdrowia. Mija właśnie siedem miesięcy, a kolejki jak były, tak są.

- Kolejki się nie skrócą, to na razie hasło, szyld - komentuje Roman Kolek, wicemarszałek województwa. - NFZ dopiero robi porządek, żeby się pacjenci nie zapisywali do specjalistów w dwóch czy trzech miejscach.
- Tym razem też z zapowiedzi ministra Bartosza Arłukowicza nic nie wyjdzie, jeśli pula pieniędzy na specjalistykę się nie zwiększy - twierdzi dr Katarzyna Suchoń, kierownik Poradni Reumatologicznej przy Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. - Wszystko bowiem zależy od tego, jaki kontrakt dostaniemy. Co roku NFZ zapowiada nam, że za nadwykonania nie zapłaci, dlatego musimy pilnować limitów. Zamiast skupić się tylko na leczeniu, ciągle musimy szukać złotego środka: ile przeznaczyć miejsc dla pacjentów jednorazowych, a ile dla tzw. pacjentów stałych.

Ci pierwsi wymagają zlecenia wielu badań, co szybko uszczupla pulę punktów składających się na kontrakt. Drudzy, już zdiagnozowani, też wymagają stałego nadzoru. Należą do nich np. chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów.

- Specjalista jest ciągle między młotem a kowadłem - dodaje dr Katarzyna Suchoń. - Ma dylemat, wynikający z limitu punktów. Tymczasem w przypadku niektórych chorób reumatycznych liczy się czas - im szybciej zostaną rozpoznane, tym bardziej efektywne będzie leczenie.

Najwcześniejsze zapisy do poradni reumatologicznej przy szpitalu wojewódzkim są na połowę grudnia tego roku. To i tak dobrze, bo np. w poradni "Medikogen" w Kędzierzynie-Koźlu kontrakt na ten rok już się skończył.

Są jednak takie poradnie specjalistyczne, które nie są oblegane przez pacjentów.

- Podlegały nam trzy poradnie ginekologiczne, w tym dwie w bliskim sąsiedztwie - opowiada Marek Staszewski, dyrektor ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu. - Uznałem więc, że ekonomicznie będzie zamknąć jedną i zwrócić się do opolskiego NFZ o przesunięcie pieniędzy z tej placówki na inne poradnie specjalistyczne, np. na endokrynologiczną, gdzie trzeba czekać rok na przyjęcie. Niestety NFZ na to się nie zgodził. Dostałem ultimatum: albo uruchomię poradnię ponownie, albo tych pieniędzy nie dostanę. To jakiś nonsens.

Ile trzeba czekać w opolskich przychodniach

>Wojewódzka Przychodnia Diabetologiczna przy WCM w Opolu - nowe zapisy pacjentów są na styczeń 2015 roku
>Poradnia kardiologiczna dla dzieci w NZOZ Specjalistyka w Opolu - w kolejce są zapisane 363 osoby, czas oczekiwania na przyjęcie: 100 dni
>Poradnia gastroenterologiczna przy ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu - w kolejce jest zapisanych 115 osób, czas oczekiwania: 111 dni, w poradni neurologicznej trzeba czekać 112 dni, urologicznej - 118, ortopedycznej - ok. 90.
>Poradnia Endokrynologiczna przy 116. Szpitalu Wojskowym w Opolu - tu można się zapisać na luty 2015 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska