Koncert w Filharmonii Opolskiej na inaugurację 18. Dni Kultury Niemieckiej

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W ramach uroczystej inauguracji zabrzmiała muzyka Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Richarda Straussa oraz Roberta Schumanna.

Na widowni zasiedli m.in. działacze mniejszości niemieckiej, samorządowcy i przedstawiciele świata biznesu.

Zanim zabrzmiała muzyka, głos zabrał Rafał Bartek, przewodniczący zarządu TSKN na Śląsku Opolskim.

- Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim zyskały pełnoletność- spotykamy się dzisiaj bowiem już po raz 18! - mówił lider TSKN. - Pierwsze wydarzenia już za nami. Kolejne przed nami. Łącznie tegoroczny kalendarz przewiduje 44 wydarzenia a to oznacza, że jest ich aż 11 więcej niż w zeszłym roku. (...)

- Cieszę się, że w ten sposób możemy jeszcze w tym tak trudnym roku zwrócić między innymi uwagę na 30 lecie polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy czy też na 20 lecie partnerskiej współpracy pomiędzy Województwem Opolskim a Nadrenią Palatynatem - kontynuował . Oba jubileuszowe wydarzenia stanowiły kamienie milowe dla rozwoju naszego małego ale pięknego, bogatego swą wielokulturowością regionu. Dalekowzroczni autorzy zapisów traktatowych wskazali, ze mniejszości niemieckiej nie trzeba się obawiać, a jej język i kultura mogą stanowić bogactwo regionu. Autorzy partnerstwa pomiędzy Nadrenią Palatynatem a Województwem Opolskim pokazali, że partnerstwo to przede wszystkim spotkanie, poznawanie się ale i solidarność i pomoc w trudnych momentach. Partnerstwo polsko-niemieckie trzeba jednak nadal pielęgnować, bo zwłaszcza w czasach, gdy tak wiele rzeczy wydaje się oczywistych, pojawiają się też niebezpieczeństwa. Istnieje więc niebezpieczeństwo, że zaniedbamy naukę języków, że za mniej ważne uznamy przekazanie niemieckiej kultury i tradycji. Dlatego ważne są również takie projekty, jak Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce, które powstaje obecnie w Opolu. (…).

Za współpracę przy jego powstaniu Rafał Bartek podziękował marszałkowi województwa, a także rządom Niemiec i Polski.

Opolskimi filharmonikami dyrygował Yaroslav Shemet. Partie solowe na oboju zagrała Aleksandra Rojek.

W sali koncertowej zabrzmiały: Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego Uwertura koncertowa „Das Märchen von der schönen Melusine“, op. 32; Richarda Straussa Koncert na obój i małą orkiestrę D-dur TrV 292 oraz Roberta Schumanna III Symfonia Es-dur op. 97 „Reńska“.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska