Koronawirus Opolskie. Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu wkrótce będzie szpitalem polowym? "Wyprowadzamy się"

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Koronawirus Opolskie. Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu ma być szpitalem polowym
Koronawirus Opolskie. Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu ma być szpitalem polowym
Pracownicy Zakładu Komunalnego rozpoczęli opróżnianie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce obiekt zaadaptowany będzie na regionalny szpital polowy dla pacjentów z koronawirusem.

W Warszawie szpital polowy powstaje na Stadionie Narodowym. Na miejscu pojawiły się już pierwsze łóżka, zwożony jest sprzęt medyczny, są montowane ścianki działowe. Na początku tygodnia przedstawiciele rządu zapowiadali, że podobne placówki mają być też tworzone w innych województwach.

W przypadku województwa opolskiego najbardziej prawdopodobną lokalizacją takiego miejsca było Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu. W poniedziałek (23 października) ratusz informował, że obiekt był już wizytowany pod tym kątem przez służby wojewody opolskiego i deklarował nieodpłatne udostępnienie obiektu. Miasto wskazywało, że w grę wchodzi utworzenie tam 150-200 łóżek.

Decyzji o adaptacji na szpital polowy jednak jeszcze wtedy nie było. Dlatego w CWK były planowane wydarzenia. W ten weekend miał się tam odbywać rozłożony na trzy dni regionalny zjazd PiS, podczas którego członkowie partii wybierają delegatów na zjazd krajowy formacji. Ale okazało się, że miejsce zjazdu trzeba było zmienić na hotel Mercure, bowiem rozpoczęto opróżnianie obiektu.

- Pakujemy się w trybie pilnym - przyznaje Sebastian Paroń, wiceprezes Zakładu Komunalnego, miejskiej spółki która zarządza CWK.

- Uzgadniamy jeszcze co może pozostać na miejscu, a co należy zabrać, aby obiekt mógł być szybko udostępniony. Wedle mojej wiedzy jest już gotowy projekt przebudowy, a wykonawca może się pojawić w ciągu 24-48 godzin już z pierwszymi sprzętami - mówi.

- CWK ma szerokie możliwości adaptacji. Wedle ministerialnych rekomendacji, do przebudowy i wydzielania pomieszczeń posłużyć może nawet zabudowa targowa - stwierdza Sebastian Paroń.

CWK opróżnia obiekt po sygnałach, że wkrótce będzie on pilnie potrzebny, choć formalnej, pisemnej decyzji o przekształceniu obiektu w szpital polowy wciąż nie ma. Pytaliśmy o to urząd wojewódzki jeszcze w poniedziałek. W zapytaniu dociekaliśmy również ile łóżek ma powstać w opolskim szpitalu polowym dla chorujących na COVID-19, jaki sprzęt będzie tam zainstalowany oraz skąd rekrutowany będzie personel.

Nie otrzymaliśmy odpowiedzi. W piątek ponowiliśmy zapytanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska