Kto może się starać o udział w programie Socrates-Erasmus?

Redakcja
Radzi Krzysztof Stęc, student z Koła Naukowego Prawa Administracyjnego na UO

- Socrates-Erasmus jest programem edukacyjnym Komisji Europejs kiej. Jednym z jego elementów są wyjazdy studentów w celu odbycia części studiów w wybranej uczelni zagranicznej, biorącej udział w programie. Student powinien spełniać m.in. trzy warunki, aby móc ubiegać się o wyjazd. Po pierwsze w momencie wyjazdu powinien być na co najmniej drugim roku studiów pierwszego stopnia. Drugim warunkiem jest znajomość języka, w którym zdawane będą egzaminy, natomiast trzecim są dobre wyniki w nauce.

Wyjechać na stypendium mogą studenci studiów dziennych, wieczorowych i zaocznych. Pobyt trwa od 3 miesięcy (lub pełen najkrótszy cykl nauczania) do roku. Możliwe jest przedłużenie wyjazdu po semestrze zimowym (ale nie po letnim) lub jego skrócenie po wcześniejszym wypełnieniu wszelkich obowiązków związanych z zaliczeniami.

Uczelnia macierzysta, uczelnia przyjmująca i student podpisują tzw. Learning Agreement (LA). Jest to dokument określający program zaliczeń, które są dla studenta obowiązkowe podczas wyjazdu, aby mógł otrzymać po jego zakończeniu wykaz zaliczeń. Uczelnia macierzysta uzna okres uczestnictwa w programie Erasmus, jeśli nie stwierdzi po konsultacji z uczelnią przyjmującą nieprawidłowości.

W przypadku większych rozbieżności programowych może zaistnieć konieczność zaliczenia przez studenta niektórych przedmiotów po powrocie do kraju.

O pobieraniu opłat za studiowanie w macierzystej uczelni (jeżeli aplikujący uczy się w odpłatnym trybie) w czasie wyjazdu decydują jej władze. Podczas pobytu za granicą student zachowuje nabyte przed wyjazdem prawa do stypendiów. Zagwarantowane jest także, że uczelnia przyjmująca nie będzie się od niego domagała dodatkowych opłat za naukę, poza powszechnymi dla wszystkich opłatami, np. za ubezpieczenie. Na pokrycie części kosztów wyjazdu student otrzymuje ze środków programu Erasmus stypendium, które na UO w tym roku wynosi od 200 do 300 euro miesięcznie. Wypłacane jest maksymalnie przez okres 5 miesięcy.

W wyjątkowych sytuacjach uczelnia macierzysta może przyznać studentowi dodatkowe pieniądze z własnych środków po zakończeniu tego okresu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska