Lamowanie w Opolu. Artyści malują cztery nowe lamy [wideo,...

  Lamowanie w Opolu. Artyści malują cztery nowe lamy [wideo, zdjęcia]

  Zdjęcie autora materiału
  Anna Konopka

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Kolejne cztery naturalnej wielkości lamy od dzisiaj (16 września) można oglądać w Opolu. Malowaniu można się przyglądać jeszcze przez kilka godzin. Stowarzyszenie Opolskie Lamy zaprasza również mieszkańców przez cały dzień do robienia sobie zdjęć z figurami lam - tych powstających i tych, które w mieście są już od tamtego roku. Na najlepsze fotki opublikowane w internecie, czekają nagrody.
  Akacja "Lamowanie" w Opolu.
  1/13
  przejdź do galerii

  Akacja "Lamowanie" w Opolu. ©Anna Konopka

  Lamowanie to projekt Stowarzyszenia Opolskie Lamy. Akcja polega na pomalowaniu figur lam przez artystów z Opola i obecnie trwa jej druga edycja.

  Jedna z zamontowanych figur powstaje przy kanale Młynówka.

  - Widzimy coś zwierzęcego, kolorowego i fajnego, bo lama kojarzy nam się z samymi fajnymi rzeczami. Ta figura daje też pretekst do zatrzymania się i zobaczenia pięknego otoczenia, które mamy w Opolu - mówi Patrycja Kucik, artystka pracująca przy pomalowaniu figury.


  Jak narodziła się wizja artystyczna?

  - Nasza lama jest w intensywnych kolorach, od różu do ciemnego błękitu pruskiego na nóżkach - mówi Ignacy Nowodworski, artysta, uczestnik Lamowania.

  - Chcieliśmy żeby ten kolor przechodził po całej powierzchni lamy. To się wiąże z charakterem malarstwa Patrycji Kucik, która jest głównodowodzącą akcji przy Młynówce. Jej malarstwo jest wielkoformatowe, z intensywnymi kolorami i ciekawymi przejściami faktury, dlatego nasza lama jest też w takim charakterze.

  Jeszcze inną koncepcję artystyczną lamy mieli artyści, którzy pracowali przy Wydziale Sztuki UO, wzbudzając niemałe zainteresowanie przechodniów. Ich lama została pomalowana w całości na czarno, ale to dopiero początek pracy.

  - Teraz tworzymy szkic, na bazie którego będziemy uzupełniać kolorem te plamy. Docelowo powstanie lama iluzjonistyczna, czarno-złoto-fioletowa - tłumaczył Bartosz Posacki, który malował z Paulina Ptaszyńską.

  - Ten skwer jest kapitalnie oświetlony, a złoty kolor będzie idealnie odbijał światło pogłębiając to wrażenie - podkreśla.

  Kolejne dwie lamy malują Magdalena Hlawacz i Bartłomiej Trzos przy Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Neuropsychiatrycznym oraz Marta Wolna i Klaudia Eckert przy wejściu do zoo na wyspie Bolko.

  Zrób sobie w sobotę zdjęcie z lamą, zgarnij nagrody!

  W sobotę warto też wziąć udział w konkursie. Wystarczy zrobić sobie jak najwięcej zdjęć z lamą (mogą to być figury już istniejące lub te, które w sobotę będą powstawać) i wrzucić je na Instagrama lub FB używając hasztagów: #opolskalama oraz #lamowanie. Warunkiem organizatorów jest publikacja zdjęć w sobotę (16.09), pięciu laureatów poznamy w poniedziałek.

  Nagrody dla pięciu najlepszych autorów to bilety do Kina Meduza i wejścia na 15. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy, który rusza 4 października.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama