Świadkowie opowiedzą o dramacie w Boguszycach i Źlinicach

Świadkowie opowiedzą o dramacie w Boguszycach i Źlinicach

Mirela Mazurkiewicz

Nowa Trybuna Opolska

„Nieopowiedziany’45” to historia tragedii, jaka rozegrała się tam w 1945 roku. Film będzie można zobaczyć w Prószkowie.
Świadkowie opowiedzą o dramacie w Boguszycach i Źlinicach
W styczniu 1945 roku Armia Czerwona weszła na teren dzisiejszego województwa opolskiego. W Boguszycach i Źlinicach ciągu kilkudziesięciu godzin brutalnie zamordowanych zostało ponad 200 osób, w tym kobiet, dzieci i starców.

- Łzy same płyną do oczu, kiedy słucha się relacji naocznych świadków tamtych wydarzeń, będących wtedy dziećmi - mówi Rafał Bartek, szef TSKN na Śląsku Opolskim, który widział film. - Uświadomiłem sobie, że kobiety, które po latach opowiadały o tym dramacie, były wtedy młodsze od moich dzieci. Z każdej strony otaczała je śmierć, która przeplatała się z niepewnością co będzie dalej... Tego nie da się opisać, to trzeba zobaczyć.

Rafał Bartek mówi, że film jest przejmujący i zostaje z widzem na dłużej, niż ten by chciał. Reżyserem jest opolanin Marcin Tumulka.

Film będzie można zobaczyć 11 marca o godz. 19 w sali kameralnej Ośrodka Kultury i Sportu w Prószkowie. Wstęp jest bezpłatny, a po projekcji zaplanowano spotkanie z reżyserem.

Uczestnicy wieczoru filmowego otrzymają również książkę Bernarda Waleńskiego „Na płacz zabrakło łez” opowiadającą o dramatycznych wydarzeniach z tamtego okresu.

Komentarze (16)

Wszystkie komentarze (16) forum.nto.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo