"Łubniańska Betlejka". Zobacz wyjątkowe szopki przedszkolaków i uczniów [zdjęcia]

Anna Konopka
Anna Konopka
Grupa starszaków z Przedszkola Publicznego w Łubnianach to najmłodsi laureaci konkursu "Łubniańska Betlejka".
Grupa starszaków z Przedszkola Publicznego w Łubnianach to najmłodsi laureaci konkursu "Łubniańska Betlejka". Mat. PP Łubniany
Najpiękniejsze szopki bożonarodzeniowe, czyli betlejki można już oglądać w Łubniańskim Ośrodku Kultury. Wkrótce najlepsze konkursowe prace mieszkańcy gminy zobaczą również w wybranych placówkach publicznych.

Gminny konkurs "Łubniańska Betlejka" odbył się już po raz siódmy. Podczas twórczych prac powstało 16 szopek.

Uczestnicy konkursu startowali w czterech kategoriach wiekowych - od przedszkolaków aż po osoby dorosłe.

Laureatami pierwszego miejsca była między innymi grupa starszaków z Przedszkola Publicznego w Łubnianach. W przygotowaniu zwycięskiej szopki udział wzięło ok. 20 dzieci.

- Pracowaliśmy wspólnie i to była superzabawa. Ja stworzyłam m.in. płaszcz jednego z Trzech Króli. Już dziś nie mogę się doczekać robienia kolejnej szopki na następne święta - opowiadała Lenka ze starszaków.

- Podobało mi się wykonanie baranków. Nasze były bardzo pomysłowe, bo z szyszek, kasztanów, styropianowych kulek - wylicza jej koleżanka Hania.

Szopka przedszkolaków powstawała około miesiąca.

- Naszą betlejkę wyróżniały naturalne materiały, jak kora kokosowa czy orzeszki. Dzieci były bardzo zaangażowane w cały projekt i przy okazji nauczyły się nie tylko pracy w grupie, ale również pomysłowości i tego, jak można spożytkować rzeczy pozornie już nieprzydatne - tłumaczy Ewa Trojok, opiekun przedszkolaków.

Nagrody i wyróżnienia zdobyły również szopki uczniów z Łubnian, Brynicy, Jełowej i Luboszyc.

"Łubniańska Betlejka" to już znana i lubiana impreza wśród mieszkańców gminy.

- Konkurs organizujemy zawsze w tym szczególnie pięknym okresie świątecznym. "Betlejka" to lokalna nazwa, stosowana na Górnym Śląsku i oznacza szopkę betlejemską, czyli jeden z najważniejszych symboli Bożego Narodzenia - mówi Krystian Czech, dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Kultury, organizatora konkursu.

- Betlejki można oglądać w ośrodku do 2 lutego, ale mamy też niespodziankę dla mieszkańców gminy. Na dniach szopki będzie można oglądać w wybranych placówkach publicznych, tak by wszyscy zobaczyli piękne efekty prac naszych dzieci - dodaje.

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w Łubniańskim Ośrodku Kultury. Ogłoszeniu laureatów i otwarciu wystawy szopek towarzyszyło rodzinne śpiewanie kolęd.

- Nasz cel to podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji wśród dzieci i młodzieży, dlatego do udziału w zabawie zaprosiliśmy przede wszystkim przedszkolaki i uczniów podstawówek. Bardzo nas cieszy również fakt, że betlejkę przygotowała także jedna osoba dorosła, pani Bożena Pastusiak, która zdobyła wyróżnienie - kończy dyrektor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska