Kursy sobotnie to projekt mniejszości, który się nie starzeje

KOG
Na gali podsumowującej kolejny semestr kursów sobotnich nie zabrakło motywów związanych ze zbliżającymi się świętami.
Na gali podsumowującej kolejny semestr kursów sobotnich nie zabrakło motywów związanych ze zbliżającymi się świętami. Fot. VDG
W sobotę w Sali Orła Białego podsumowano kolejny semestr kursu sobotniego dla dzieci w wieku 6-11 lat. Wzięło w nim udział 1112 uczestników. 12 nauczycieli i 5 kół DFK uczyniło to po raz pierwszy.

W uroczystym zakończeniu wzięło udział blisko sto dzieci z siedmiu grup. Zaprezentowały one pieśni, piosenki i wiersze, zabawy ruchowe i krótkie przedstawienia teatralne. Nie zabrakło ciekawych kostiumów i występów w klimacie zbliżających się świąt (szopka świąteczna, inscenizacja piosenki „In der Weihnachtsbäckerei”).

W zakończonym semestrze odbyły się 74 kursy w ponad 60 kołach DFK – mówi Ryszard Karolkiewicz, koordynator projektu. - W każdym z kół odbyło się po 10 spotkań w okresie od września do grudnia. Motywem przewodnim tej edycji były słowa: „Warto powspominać”.

Ryszard Karolkiewicz podkreśla, że owym wspomnieniom sprzyjały spotkania z rodzicami i członkami lokalnych społeczności.
- Dzieci miały okazję dowiedzieć się, jakie lokalne historie są popularne w okolicy, usłyszeć o postaciach związanych ze swoją miejscowością i kołem mniejszości – dodaje. - Cieszy bardzo, że do projektu wciąż dochodzą nowe dzieci, nowi nauczyciele i nowe koła. Dzieje się tak także dlatego, że choć była to już 19. edycja, w żadnej nie powtórzyła się wiodąca tematyka. Zawsze oferujemy coś nowego.

- Kurs ma swoje lata – przyznaje przewodniczący VdG Bernard Gaida.

- To jest pierwszy w VdG projekt o stałym, regularnym i masowym charakterze. W każdej edycji bierze udział ponad tysiąc dzieci. Jest bardzo regularny, bo nie tylko odbywa się cyklicznie, w każdym roku, ale także w każdym roku życia dzieci, które biorą w nim udział. To wymaga od uczestników dyscypliny, bo przez większość sobót w semestrze mają przedpołudnia zajęte. Ale kurs się sprawdza w praktyce, skoro wciąż są rodzice, którzy chcą swoje dzieci na takie zajęcia wysłać. W każdym semestrze uczestniczą osoby, które czynią to po raz pierwszy. Kurs sobotni wyprowadza język niemiecki z przedszkola i szkoły w inną przestrzeń. Zmienia się nauczyciel i sposób kontaktu z językiem, bo w innym pomieszczeniu i w czasie zabawy.

W DFK Strzeleczki zajęcia w zakończonym semestrze prowadziła – już po raz piąty – pani Sara Bednarz.

- Omawialiśmy z dzieciakami tematy związane m.in. ze zwierzątkami, porami roku, dniem św. Marcina, który w Strzeleczkach jest aktywnie obchodzony. Uczestnicy poznali też części ciała, opowiadali o spędzaniu czasu wolnego i proponowali różne gry i zabawy – wszystko w języku niemieckim. A na końcu przeszliśmy do okresu świątecznego. Podczas spotkania z rodzicami wspominaliśmy, jak się świętowało dawniej. Dzieci słuchały z zaciekawieniem, że pod choinką ich rodziców pojawiała się często jedna pomarańcza i jedna czekolada. Dzień Wszystkich Świętych sprzyjał wspominaniu dziadków, babć i wspólnych zabaw z nimi.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska