Lata 70. Wybieramy hit 50-lecia festiwalu

Iwona Kłopocka
Po opolskim festiwalu Wiesław Gołas długo był kojarzony z piosenką o polskich pijakach.
Po opolskim festiwalu Wiesław Gołas długo był kojarzony z piosenką o polskich pijakach.
Za brawurowe wykonanie "W Polskę idziemy" Wiesław Gołas dostał nagrodę na festiwalu w 1971 roku.

Lata 70. przez wielu uważane są za najbardziej interesujące i twórcze w historii opolskich festiwali piosenki.

Głosuj na przeboje lat 70. Zobacz zestaw plebiscytowych piosenek.

Marek Grechuta śpiewał tu wtedy swój słynny "Korowód", Andrzej Dąbrowski deklarował "Zielono mi", zespół Dwa Plus Jeden zachęcał "Chodź, pomaluj mój świat", Danuta Rinn dociekała "Gdzie ci mężczyźni", Jerzy Stuhr przekonywał, że "Śpiewać każdy może".

I faktycznie mógł każdy, o czym świadczy fakt, że bohaterami drugiej festiwalowej dekady byli zarówno Janusz Laskowski ze swymi "Kolorowymi jarmarkami", jak i wschodząca gwiazda Krystyna Janda z "Gumą do żucia".

W 1971 roku odbył się dziewiąty festiwal. W jego 20 imprezach i koncertach wzięło udział 800 wykonawców. Organizatorzy zaskoczeni byli zapotrzebowaniem na bilety - do amfiteatru chciało się wybrać około 100 tys. osób.

Nagroda Komitetu ds. Radia i Telewizji przypadła wtedy Wiesławowi Gołasowi za "W Polskę idziemy, drodzy panowie". To jeden z najsłynniejszych śpiewanych felietonów twórcy tego gatunku, Wojciecha Młynarskiego, z muzyką Jerzego Wasowskiego. Wiesław Gołas, związany z Kabaretem Starszych Panów, wykonał ją w amfiteatrze brawurowo i piosenka już na zawsze stała się jednym z jego znaków rozpoznawczych.

- Wojtek Młynarski pisał "W Polskę idziemy" trzy razy, a ja wymyśliłem tytuł - "Piosenka o Polaku pijaku, który chciałby być orłem, sokołem" - wspominał Wiesław Gołas. - Nieraz mnie tacy panowie zaczepiali na ulicy pytaniem: Panie Wieśku, w Polskę idziemy? Wielu nie zrozumiało sensu tej piosenki, która zresztą ma groźną końcówkę ("Jakby nam kiedyś tego zabrakło, Nie... nie zabraknie"). Co gorsza, ta piosenka jest coraz bardziej aktualna, czyli pognębiamy się dalej jako społeczeństwo".

Listę festiwalowych piosenek lat 70., które mogą ubiegać się o miano hitu 50-lecia KFPP, znajdziecie na nto.pl/hit. Pięć z największą liczbą głosów przejdzie do finału naszego plebiscytu. Przypominamy, że w dalszym ciągu można głosować na piosenki lat 60. Na uczestników plebiscytu czekają atrakcyjne nagrody, które ufundowało Muzeum Polskiej Piosenki. Zapraszamy do zabawy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska