Mieszkania Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej powstaną w Prudniku. Sprawdzamy wady i zalety tego programu

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Materiały UM Prudnik
Samorządowo – rządowa spółka SIM Opolskie Południe szuka lokatorów do mieszkań, które będzie budować z rządową pomocą w kilku miastach Opolszczyzny. W Prudniku, gdzie także ma powstać blok SIM, rok temu miejscowy TBS nie znalazł chętnych, aby rozpocząć budowę swojego bloku.

Przed rokiem Prudnicki TBS szukał lokatorów do 16 mieszkań w bloku, który miał zbudować przy ul. Frankla w Prudniku na podobnych zasadach jak SIM. Ostatecznie nie udało się zrekrutować chętnych na wszystkie lokale i przygotowania do budowy zawieszono. SIM Opolskie Południe chce przy tej samej ulicy zbudować blok na 32 mieszkania. Czy znajdzie lokatorów?

Mniejszy kredyt, niższy czynsz

Oferta SIM jest nieco bardziej korzystna dla lokatorów. Gmina, a potem SIM dostały na starcie 3 miliony złotych rządowego dofinansowania, którego nie miał TBS. Dzięki tym pieniądzom spółka może wziąć mniejszy kredyt na budowę, a więc przyszły czynsz lokatorów też będzie mniejszy.

Zgodnie z ustawą o wsparciu dla budownictwa społecznego, czynsz w mieszkaniu SIM nie może przekroczyć rocznie 4 procent wartości odtworzeniowej mieszkania, która co pół roku jest wyliczana przez wojewodę. W tej części województwa to obecnie (do października br.) 5187 złotych za metr kwadratowy mieszkania, tak więc czynsz nie może być wyższy niż 17,29 złotego za metr powierzchni. Przy 50 metrowym lokalu to wynosi 864 złote, do których trzeba doliczyć koszty eksploatacji – wodę, ścieki, ogrzewanie.

Zarobki muszą być niewielkie

Polskie państwo wspiera budownictwo dla osób zarabiających mało lub średnio, ale za dużo aby zakwalifikować się do mieszkań komunalnych. Obecnie składając wniosek trzeba wykazać, że w ubiegłym roku nasze dochody brutto nie przekroczyły 4 689 złotych dla osoby samotnej, 6 565 złotych dla pary i 9 066 złotych miesięcznie dla rodziny z jednym dzieckiem. W praktyce to oznacza, że osoby z dochodami powyżej 3,5 tysiąca złotych na rękę nie mogą się starać o takie mieszkanie. Z tego też powodu w czasie naboru do mieszkań TBS Prudnik odrzucono dużą część wniosków.

Problemem dla chętnych młodych ludzi jest obowiązek wpłacenia przed budową tzw. partycypacji. W przypadku Prudnika to 20 procent kosztu budowy, ale w innych gminach stawka procentowa może być inna. Koszt budowy 1 metra mieszkania pod klucz przyjęto na 7 044 złote. Dla 50 metrowego mieszkania w Prudniku partycypacja wynosi więc 70,5 tysiąca złotych. I nie można na nią wziąć kredytu hipotecznego, bowiem lokal nie będzie własnością lokatora. Przynajmniej przez 15 lat, bo potem program przewiduje możliwość wykupienia mieszkania.

Kwota partycypacji może się jednak zmienić. Faktyczny koszt budowy okaże się dopiero po rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu przez SIM umowy z wykonawcą.

W Prudniku mieszkań komunalnych czy spółdzielczych nie budowano od kilkunastu lat. Zapotrzebowanie na lokale może być więc duże. SIM oferuje mieszkania od 35 do 79 metrów w blokach z windą, w wysokim standardzie. Wnioski można składać w urzędzie do 26 września. Potem dowiemy się, jakie jest zainteresowanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska