Miłośnicy historii z trzech gmin pracują nad ciekawymi publikacjami

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Pasjonaci, miłośnicy historii, ludzie, którym nie jest wszystko jedno, poświęcają swój wolny czas po to, by powstały ciekawe kroniki z historią ich małych ojczyzn.
Pasjonaci, miłośnicy historii, ludzie, którym nie jest wszystko jedno, poświęcają swój wolny czas po to, by powstały ciekawe kroniki z historią ich małych ojczyzn.
Mieszkańcy trzech gmin Chrzą­s­towice, Kolonowskie i Zę­bowice, miłośnicy lokalnej historii, skrzyknęli się i pracują nad czterema ciekawymi publikacjami.

Jest jeszcze dostęp do źró­deł wiedzy historycznej, chce­my to wykorzystać, spisać i zostawić dla potomnych - mówi Helena Rogacka, wicewójt Chrzą­stowic.

Pierwsza z publikacji to ta pt. „Suchy Bór - ludzie mówią”.
- Jesteśmy w posiada­niu bogatej w wiedzę kroniki Ernsta Keila, właściciela przedwojennej restauracji „Pod lipami”, dzisiejszej Borowianki, mamy też własny materiał historyczny - mówi Iwona Krakowiak-Bzymek, jedna z osób zaangażowanych w projekt. - Jestem przekonana, że w naszej książce będzie można znaleźć sporo ciekawych informacji o historii naszej wsi.

Pani Iwona zdradza, że jedna z nich dotyczyć będzie tajemniczej Villi Bismarck, która w latach 20. została wybudowana w miejscu, gdzie dziś jest suchoborski basen.

- Był to okazały budynek w stylu bawarskim - opowiada Waldemar Pogrzeba z Suchego Boru, również zaangażowany w projekt. - Ciekawostką jest to, że była w niej między innymi tak zwana czar­na sala, w której praw­do­podobnie spotykali się wolnomularze. To właśnie na miejscu tej willi wybudowano po wojnie ośrodek wypo­czyn­kowo-szkoleniowy dawnego przedsiębiorstwa Metal­chem z Opola.

Kolejna publikacja dotyczy Dębskiej Kuźni.
- Dowiemy się, z niej m.in., że wieś powstała w XVI wieku, a nazwa wywodzi się nie od dębów, ale od pobliskiego Dębia - mówi Adelajda Pasoń, pracująca nad tą publikacją. - Kuźnia natomiast, bo stały tu nad rzeką dymarki, w których wytapiano występującą na tym terenie rudę darniową. Materiał ten dostarczano też do huty w Ozim­ku.

W przygotowywanej ksią­żce znajdą się również materiały zebrane przez Georga Stascha, nieżyjącego już byłego mieszkańca Dębskiej Ku­ź­ni, który przed laty wyjechał do Nie­miec.

W ramach projektu powstają też książki dotyczące historii gminy Kolonowskie oraz Zębowice.
- My skupiliśmy się na cmen­­tarzach - mówi Kry­sty­na Kunysz, pracująca nad publikacją pt. „Na niebieskiej niwie, czyli rzecz o cmentarzach gminy Kolonowskie. - A mamy ich kilka, katolickie, ewangelicki, wojskowy czy epidemi­czny, na którym spoczywają ofiary epidemii. Najstarszy z 1833 roku jest w Fo­sow­­s­kiem. N naszej książce bę­­dzie też można znaleźć opowieści z dreszczykiem.

Z kolei Dorota i Gerard Wonsowie tworzą „Rolniczy słownik gwary Ziemi Zę­bo­wickiej”.
- Do dziś żona zebrała 700 haseł - mówi Gerard Wons. - Zapisy będą fonetyczne, a wszy­­stko okraszone zdjęcia­mi.

Pomóc mają „dinozaury”
Pieniądze na wydanie publikacji mają pochodzić z Lokalnej Grupy Działania Kraina Dinozaurów, do której należą gminy Chrzą­stowice, Zębowice i Kolonowskie. Liderem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Suchy Bór. Konkurs o dofinansowanie publikacji zostanie ogłoszony w marcu - mówi Helena Rogacka, zastępca wójta gminy Chrząstowice, która jednocześnie jest członkiem zarządu LDG . Chodzi o 45 tys. zł, kolejnych pięć tysięcy to wymagany wkład własny starających się o pieniądze. Plan jest taki, by publikacje wydać w tym lub przyszłym roku.

Zobacz też: Opolskie Info [2.03.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska