Minister Anna Zalewska przyjechała do Opola na Regionalny Kongres Zawodowy

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Minister Anna Zalewska przyjechała do Opola na Regionalny Kongres Zawodowy. Obok kurator Michał Siek.
Minister Anna Zalewska przyjechała do Opola na Regionalny Kongres Zawodowy. Obok kurator Michał Siek. Iwona Kłopocka
Minister edukacji Anna Zalewska zainaugurowała dziś w Opolu cykl szesnastu Regionalnych Kongresów Zawodowych. Ich celem jest przedstawienie zmian w szkolnictwie branżowym, które wejdą od września i promocja tego rodzaju edukacji.

Nowe rozwiązania, których część wejdzie w życie od nowego roku szkolnego 2019/2020 dotyczy przede wszystkim zwiększenia wpływu pracodawców na funkcjonowanie szkolnictwa zawodowego, dopasowania nowego systemu szkolnictwa branżowego do potrzeb nowoczesnej gospodarki i poszczególnych branż, a także przygotowaniu zmian programowych, organizacyjnych i prawnych, służących poprawie jakości i efektywności kształcenia zawodowego.

Regionalne Kongresy Zawodowe mają m.in. służyć wymianie doświadczeń oraz nawiązaniu współpracy między szkołami a pracodawcami. Do udziału zaproszono lokalnych i regionalnych pracodawców, reprezentujących branże, w których kształci się młodzież, dyrektorów szkół, przedstawicieli samorządów, organów prowadzących szkoły zawodowe, wojewódzkich rad rynku pracy, izb rzemieślniczych oraz środowisk związanych z kształceniem branżowym i technicznym.

- Rozpoczynamy dziś cykl debat, jak wdrożyć nowe przepisy dotyczące szkolnictwa branżowego. Mamy za sobą półtora roku rozmów i współpracy z pracodawcami, których efektem są zmiany w prawie. Współpracowało z nami ok. tysiąca pracodawców. Po raz pierwszy w historii pracodawcy pisali podstawy programowe do nauczania przedmiotów zawodowych - mówiła minister Anna Zalewska na konferencji prasowej w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu.

Pani minister wymieniła szereg zmian, jakie nastąpią od nowego roku szkolnego w edukacji zawodowej. - Pracodawca będzie w szkole, a uczeń u pracodawcy - przedstawiła główną ideę rewolucji.

Subwencja oświatowa będzie tak dzielona, by pieniądze szły przede wszystkim na zawody potrzebne na rynku. Firmy, które będą dawać pieniądze na wyposażenie szkół zostaną zwolnione od podatku. Uwolnione zostaną pensje nauczycieli zawodu - do pensji będzie mógł dołożyć się pracodawca. On sam zresztą po krótkim kursie pedagogicznym będzie też mógł uczyć zawodu w szkole. System kształcenia ma być elastyczny, zapewniający także dostęp do matury. Egzamin zawodowy ma być jednocześnie egzaminem maturalnym.

Regionalny Kongres Zawodowy ma też służyć promocji edukacji zawodowej i szkół branżowych. W tej chwili wybiera ten typ szkół zaledwie 15 proc. nastolatków. - A to ma być taka szkoła, która ma po trzech latach dawać gwarancję samodzielności i dużych zarobków - podkreśliła minister Anna Zalewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska