Młodzi plastycy malowali pałac w Mosznej i jego otoczenie

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Fundacja Rozwoju Śląska
W słynnym pałacu odbył się plener malarski pod hasłem „Moszna - widok z niemiecką historią w tle”. Zorganizowała go Fundacja Rozwoju Śląska.

W plenerze uczestniczyła grupa 30 uczniów (w wieku 16-18 lat) Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu. Równie ważnym jak wsparcie utalentowanych młodych ludzi aspektem pleneru jest pogłębienie wiedzy na temat wielokulturowego dziedzictwa Śląska Opolskiego. Komisja konkursowa, w której w skład wchodzą będą przedstawiciele FRŚ oraz Liceum Plastycznego w Opolu, wybiera prace tych uczniów którzy najbardziej wyróżnili się talentem i zaangażowaniem.

- Byłem zarówno na otwarciu, jak i na zakończeniu pleneru - mówi Henryk Wróbel, prezes Fundacji Rozwoju Śląska. - Ci młodzi i utalentowani ludzie byli bardzo zadowoleni, że mogą się spotkać. Nie marnowali czasu. Przemieszczali się po pałacu i terenach wokół niego od rana do wieczora, rysując i malując. Te prace będą własnością naszej fundacji. Mam nadzieję, że za jakiś czas ujawni się, że niektóre z nich mają znaczącą wartość materialną. Będziemy dzięki temu pomagać innym młodym ludziom.

Kompleks pałacowo-zamkowy w Mosznej jest miejscem o wielowiekowej historii, w której silne piętno odcisnęły dokonania możnych śląskich - niemieckich rodów szlacheckich, m.in. von Seherr-Thoss czy von Tiele-Winckler. Budowla powstała w połowie wieku XVIII jako obiekt barokowy. Obecna forma budynku została nadana po roku 1896, kiedy to w nocy z 2 na 3 czerwca barokowy pałac częściowo spłonął. W 1904, 1911 oraz 1912 roku gościem podczas polowań urządzanych przez Franza-Huberta hr. Tiele-Wiencklera był cesarz Wilhelm II. Rodzina Tiele-Winckler opuściła pałac wiosną 1945 roku.

Pierwszego dnia pleneru uczestnicy zwiedzali zamek w Mosznej z przewodnikiem, a następnie wykonywali co najmniej trzy prace zainspirowane widokiem z miejsca pobytu w wybranej technice plastycznej: akryl, akwarele, rysunek. Nad przebiegiem pleneru czuwali nauczyciele rysunku i malarstwa Liceum Plastycznego w Opolu.

Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na początek września, a od 2 do 17 IX w Centrum Biznesu odbędzie się wystawa poplenerowa. W trakcie jej otwarcia wręczone zostaną nagrody autorom prac wybranych przez komisję. Wykonane przez młodzież prace - wydrukowane na płytach PCV - będzie też można oglądać od 20 września do 1 października w Starostwie Powiatowym w Krapkowicach oraz od 4 do 15 X w UMWO na opolskim Ostrówku.

Plener malarski został zorganizowany przez Fundację Rozwoju Śląska wraz z partnerami już po raz czwarty. W latach poprzednich projekty o tym samym charakterze realizowane były w Kamieniu Śląskim w roku 2011, w Pławniowicach w roku 2012 oraz na Górze św. Anny w roku 2013.

- Tego typu działania, które są związane z rozwojem młodych ludzi, mamy wpisane w nasz statut i staramy się je realizować - podkreśla Henryk Wróbel. - Jesteśmy fundacją, która udziela pożyczek i wspomaga działalność gospodarczą i to jest nasza działalność podstawowa. Ale zajmujemy się także wspieraniem organizacji pozarządowych oraz młodych ludzi. Nie tylko w ramach plenerów. Także poprzez stypendia im. Johanna Krolla adresowane do młodzieży MN.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska