Przepisy ruchu drogowego. Pamiętaj o prawej ręce!

Przepisy ruchu drogowego. Pamiętaj o prawej ręce!

Sławomir Draguła

Nowa Trybuna Opolska

Aktualizacja:

Nowa Trybuna Opolska

Przepisy ruchu drogowego. Pamiętaj o prawej ręce!
Przepisy ruchu drogowego. Pamiętaj o prawej ręce!

Znak A5 ostrzegający o skrzyżowaniu dróg równorzędnych. ©fot. sxc

Uważaj na skrzyżowanych równorzędnych. Są nieoznakowane i często dochodzi tam do kolizji.
Na skrzyżowaniu dróg równorzędnych pierwszeństwo nie jest określone ani przez znaki drogowe ani przez sygnalizację świetlną, w związku z tym żadna z dróg nie jest ani drogą z pierwszeństwem, ani drogą podporządkowaną. Skrzyżowania takie albo są oznakowane znakami A-5, albo też nie posiadają żadnego oznakowania.

Zbliżając się do takiego skrzyżowania, jesteś obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa przejazdu.


Kto powinien przejechać jako pierwszy, a kto jako ostatni w poniższych sytuacjach?


Ustępujemy wszystkim pojazdom nadjeżdżającym z Twojej prawej strony. W tym przypadku pierwszy skrzyżowanie opuści samochód, ponieważ rowerzysta ma go po swojej prawej stronie i zgodnie z zasadą prawej ręki musi go przepuścić!


Skręcając w lewo - wszystkim pojazdom nadjeżdżającym z przeciwka jadącym na wprost lub skręcającym w prawo: W tym przykładzie rowerzysta musi ustąpić obu pojazdom - znowu obowiązuje zasada prawej ręki!


Ustępujemy pojazdom szynowym, nawet gdy nadjeżdżają z Twojej lewej strony: I znowu rowerzysta pojedzie jako ostatni. Pojazd szynowy nadjeżdżający z jego lewej strony i tak ma przed nim pierwszeństwo.


Ustępujemy pojazdowi uprzywilejowanemu będącemu w akcji: W tej sytuacji jako pierwszy pojedzie pojazd z numerem 3 jako uprzywilejowany. Następnie tramwaj i na końcu rowerzysta - mimo że tym razem nie ma nikogo po swojej prawej stronie.

Komentarze

Wszystkie komentarze (21) forum.nto.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Imprezy

Wideo