Na Opolszczyźnie brakuje lekarzy. Na szczęście pierwszy rocznik wydziału lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim skończył studia

Łukasz Biernacki
Łukasz Biernacki
Odebranie dyplomu ukończenia studiów przez pierwszy rocznik wydziału lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim.
Odebranie dyplomu ukończenia studiów przez pierwszy rocznik wydziału lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim. Uniwersytet Opolski
Pod koniec października dyplomy ukończenia studiów odebrało 78 absolwentów kierunku lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego. Był to pierwszy rocznik, który odbył pełny cykl kształcenia na tym kierunku w Opolu. To właśnie oni mogą być odpowiedzią na problem braku lekarzy w regionie.

Pierwsi studenci kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim swoją naukę rozpoczęli w 2017 roku.

Pod koniec października, po 6 latach przygotowywania się do pełnienia zawodu oficjalnie, odebrali oni swoje dyplomy i udali się na staże do szpitali. Ponad połowa z nich - 43 osoby - na miejsce odbywania stażu wybrała szpitale na Opolszczyźnie.

Część z nich zachęcona została do tego poprzez stypendium przyznane przez Urząd Marszałkowski w Opolu.

Przypomnijmy, na początku bieżącego roku 27 studentów medycyny IV, V i VI roku otrzymało od marszałka województwa stypendium w kwocie 2000 złotych brutto miesięcznie. W zamian za jego otrzymanie zobowiązali się oni podjąć pracę w szpitalu lub przychodni lekarskiej na Opolszczyźnie przynajmniej na taki sam czas, jaki był okres pobierania stypendium.

W następnych latach nowych lekarzy w Opolu będzie jeszcze więcej

Liczba lekarzy, która uczyła się na Uniwersytecie Opolskim i rozpoczęła pracę w naszym regionie, już teraz robi wrażenie. Takich osób w następnych latach powinno być jednak znacznie więcej.

Aktualnie na szóstym, ostatnim roku studiów lekarskich jest 100 studentów. Kolejne roczniki, od piątego aż do pierwszego roku, liczą 150-160 studentów.

- Wzmacnianie wydziału lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim to krok w kierunku poprawy opieki zdrowotnej oraz przyszłości naszego regionu. Należy zachęcać przyszłych lekarzy, którzy zobowiązują się pracować w regionie po ukończeniu studiów medycznych, poprzez stypendia czy dopłaty do mieszkań. Musimy kształcić lekarzy, którzy będą chcieli zostać w naszym regionie, tutaj pracować i zakładać rodziny – podkreślał w rozmowie z „Nową Trybuną Opolską” Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Opolu.

Na kierunku lekarskim w Opolu na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych uczy się łącznie 877 studentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska