Na Opolszczyźnie wystawiono już 1465 elektronicznych recept

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Andrzej Banas / Polskapresse
System e-recept działa trzy miesiące. Na razie elektroniczne recepty wystawia sześć placówek medycznych na Opolszczyźnie, w tym Szpital Wojewódzki w Opolu.

Pierwsza podjęła to wyzwanie Optima Medycyna S.A, do niej dołączyły inne prywatne przychodnie i gabinety - w Namysłowie, Strzelcach Opolskich, Starych Budkowicach i Oleśnie. Gotowych do wystawiania e-recept jest 37 kolejnych podmiotów medycznych, które uzyskały już niezbędne certyfikaty.

  • Elektroniczna recepta ma wiele zalet. Na temat „lekarskiego pisma” krąży wiele żartów, tymczasem e-recepta jest czytelna dla farmaceuty, a to oznacza, że znikną problemy z błędnymi danymi, brakiem pieczątki i niewyraźnym pismem.
  • Jest dostępna w każdej aptece – nawet, jeśli pacjent zgubi papierową wersję, nie będzie musiał wracać do lekarza i nie będzie najmniejszego problemu z jej realizacją.
  • E-recepta pozwala na wykupienie tylko części przepisanych leków, bez konieczności proszenia o odpis.
  • Dzięki e-recepcie pacjent uzyskuje też czytelne i jednoznaczne informacje o dawkowaniu każdego przepisanego leku.

- E-recepta przyniesie wiele korzyści dla pacjentów, personelu medycznego oraz farmaceutów. Między innymi dzięki zastosowaniu narzędzi informatycznych gromadzenie historii przepisanych pacjentowi leków i wykorzystanie jej w procesie leczenia zwiększy bezpieczeństwo i jakość leczenia. Co ważne pacjent będzie miał możliwość zrealizowania każdego leku w innej aptece bez konieczności otrzymywania odpisu recepty i oczekiwania na lek. E-recepta umożliwia też dostęp do historii recept w Internetowym Koncie Pacjenta - mówi Bernadeta Trawka z opolskiego NFZ.

E-recepta stanowi cyfrową wersję dotychczasowej papierowej recepty. Chorzy w przychodni otrzymują jedynie kod dostępu z numerem PESEL, który jest niezbędny do odbioru leków z apteki. Farmaceuta w aptece odczyta kod, co umożliwi pobranie recepty elektronicznej i wydanie leków pacjentowi.

Korzystanie z elektronicznej recepty to jeden z celów strategicznych Unii Europejskiej, służący poprawie opieki zdrowotnej w Europie. Chodzi o stworzenie transgranicznego elektronicznego systemu opieki zdrowotnej, który umożliwi obywatelom UE uzyskiwanie e-recept w dowolnym miejscu w Unii.

Kraje skandynawskie przodują w Europie w zakresie wdrażania e-recept. Elektroniczne recepty zostały wprowadzone w Estonii w styczniu 2010 r., a do połowy 2013 r. 95 proc. wszystkich recept w tym kraju wydano w formie elektronicznej. Inne kraje, które korzystają z e-recepty, to: Norwegia, Dania, Finlandia, Szwecja, Belgia, Holandia, Włochy, Islandia, Grecja, Anglia, Szkocja, Walia i Irlandia Północna.

Według opinii lekarzy realizujących już w Polsce e-recepty nie jest to skomplikowane. Na stronie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia znajdują się niezbędne informacje jak rozpocząć realizacje e-recept. Centrum oferuje również pomoc techniczną, dostępną 7 dni w tygodniu w godz. od 6.00 do 21.00 nr tel: 19 457 oraz e-mail: [email protected].

Od 1 stycznia 2020 roku recepty będą obowiązkowo wystawiane w postaci elektronicznej w całej Polsce.

NTL / x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska