Na WSB zarządzali bankiem on-line

Anna Grudzka
Jedną z uczestniczek finału była Katarzyna Matuszek z II LO (w środku). Ona również musiała wcielić się w rolę menedżera banku.
Jedną z uczestniczek finału była Katarzyna Matuszek z II LO (w środku). Ona również musiała wcielić się w rolę menedżera banku.
Młodzi adepci wiedzy ekonomicznej zmierzyli się w regionalnych finałach olimpiady "Banki w akcji".

Co to jest "phishing"? Choć brzmi tak samo jak "fishing", czyli wędkowanie - oznacza zupełnie co innego. To wyłudzanie danych klienta banku po to, by ogołocić jego konto.

Znajomością między innymi tego słowa musieli się wykazać uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy wzięli udział w regionalnym finale olimpiady "Banki w akcji", który odbywał się w czwartek na Wydziale Ekonomicznym Wyższej Szkoły Bankowej.

Uczestników było 28. - Muszę przyznać, że test był bardzo trudny. Naprawdę trzeba było się solidnie przygotować - mówi Marcin Skrobek z Technikum Ekonomicznego w Opolu. On i trójka jego kolegów do udziału w olimpiadzie przygotowywali się podczas specjalnych zajęć.

- Myślę, że poszło nam całkiem dobrze. Być może uda nam się dostać do kolejnego etapu - dodaje Dawid Pasternak z "ekonomika".

Drugi etap finału polegał na tym, że uczestnicy olimpiady musieli wcielić się w rolę menedżerów banku. Każdy z nich miał zarządzać tą instytucją w różnych okolicznościach kryzysowych. Wyniki uczniowskiej rywalizacji będą podane w tym tygodniu. Najlepsi zawodnicy przejdą do etapu centralnego, czyli ogólnopolskiego.

- Finały regionalne były przeprowadzane równolegle w całym kraju. Wszyscy uczestnicy mieli do rozwiązania takie same zadania - mówi Krzysztof Sławiński, pełnomocnik kanclerza ds. PR Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu. Finały centralne odbędą się w grudniu w Warszawie. Weźmie w nich udział 18 najlepszych zawodników z całego kraju.

- To już czwarta edycja olimpiady. Wzięło w niej udział prawie 1400 osób. Ma ona charakter zawodowy, dzięki czemu zwalnia laureatów konkursu ze szkół ponadgimnazjalnych ze zdawania egzaminów zawodowych w swoich szkołach. Ale to nie jedyna korzyść. Przygotowaliśmy bardzo cenne nagrody. Są wśród nich darmowe studia na WSB oraz sprzęt. Nagrody rzeczowe otrzymują także wychowawcy i szkoły, do których uczęszczają - mówi Sławiński.

Olimpiadę oprócz WSB organizują: Narodowy Bank Polski, Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy oraz Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska