Nauczanie niemieckiego. Rafał Bartek i Ryszard Galla rozmawiali z minister Anną Zalewską

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Poseł Ryszard Galla i lider TSKN Rafał Bartek przekazali minister Annie Zalewskiej historię Górnego Śląska i materiały pomocnicze do nauczania historii i kultury mniejszości wydane przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Poseł Ryszard Galla i lider TSKN Rafał Bartek przekazali minister Annie Zalewskiej historię Górnego Śląska i materiały pomocnicze do nauczania historii i kultury mniejszości wydane przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Archiwum prywatne
Mniejszość niemiecka zabiega, by uczniowie klas VII-VIII mogli nadal uczyć się jednocześnie niemieckiego jako języka mniejszości i jako obcego. Właśnie w tej sprawie lider TSKN i poseł MN byli dzisiaj w ministerstwie.

- Pani minister była rozeznana w sprawie i z uwagą wysłuchała naszych argumentów – mówi Rafał Bartek. - Uważa ona, że to nie jest do końca dobrze, że język nauczany jako język mniejszości jest równocześnie nauczany i egzaminowany jako język obcy.
Dyskutowaliśmy. Zwróciliśmy uwagę, że jesteśmy jako mniejszość niemiecka w tej sytuacji, że po latach zakazu nauczania języka wciąż jesteśmy w fazie jego odtwarzania. Każda forma dostępu do niemieckiego jest przez nas pożądana. Przypomnieliśmy też, że nie my stworzyliśmy tę praktykę. Ona przez blisko 10 lat obowiązywała w polskim systemie oświatowym na poziomie gimnazjalnym. Prosiliśmy zatem, by nie wywracać wszystkiego z dnia na dzień. Jest już kwiecień. Nowy rok szkolny zaplanowany. Proponowaliśmy, by ewentualne zmiany wprowadzać w dialogu i bez pośpiechu.

Przedstawiciele mniejszości zawieźli do ministerstwa petycję. - A pod nią - choć zbieranie trwało ledwo kilka dni – 1200 podpisów, kolejne do nas docierają. Pani minister petycję przyjęła i zadeklarowała, że przemyśli wprowadzenie przepisów przejściowych, które wszystkim pozwolą znaleźć nowe rozwiązania. Jesteśmy gotowi jako mniejszość uczestniczyć w ich tworzeniu.

- Mówiliśmy też szczerze, że w niektórych szkołach dyrektorzy już prosili rodziców o wycofywanie deklaracji o nauczaniu niemieckiego jako języka mniejszości – dodaje Ryszard Galla. - Minister oceniła, że jest to łamanie prawa, które nie powinno mieć miejsca.

- Konkluzja minister Zalewskiej była taka, że wkrótce podejmie decyzję i przekaże ją jakimś komunikatem do mniejszości i do społeczności szkolnej. Na żadną datę się nie umawialiśmy, ale mam nadzieję, że to nastąpi w najbliższych dniach – podsumowuje Rafał Bartek.

OPOLSKIE INFO - 20.04.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska