Niemieckie Towarzystwo Oświatowe ma nowe pomysły

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Bohaterką jednego z komiksów jest Klara Immerwahr, pierwsza kobieta, która obroniła doktorat z chemii na Uniwersytecie Wrocławskim.
Bohaterką jednego z komiksów jest Klara Immerwahr, pierwsza kobieta, która obroniła doktorat z chemii na Uniwersytecie Wrocławskim. Wikipedia
Niemieckie Towarzystwo Oświatowe przygotowało zeszyt ćwiczeń do historii i kultury mniejszości niemieckiej oraz trzy komiksy. Te nowe pomoce mogą być przydatne zarówno dla nauczycieli, jak i dla uczniów.

Zeszyt ćwiczeń przygotowali dydaktycy dr Marek Żubryd oraz mgr Emilia Wójcik pod opieką naukową dr Doroty Kurpiers.

- W społeczeństwie spotykamy brak zrozumienia dla innych narodów, uprzedzenia wobec sąsiadów, popadanie w narodową megalomanię - mówi Waldemar Gielzok, prezes Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego. - To wskazuje, że mamy kłopot z nauką historii. Zeszyt ćwiczeń ma być odpowiedzią na te zjawiska. Jest adresowany przede wszystkim do nauczycieli historii i kultury mniejszości niemieckiej. Można go wykorzystywać w grupach o zróżnicowanym poziomie zaawansowania w zakresie języka niemieckiego.

Obecna wersja jest do pobrania na stronie internetowej www.bildung.pl Autorzy czekają na uwagi i uzupełnienia, zanim zeszyt ukaże się w wersji papierowej, do wykorzystania przede wszystkim w szkole podstawowej.

- Zeszyt został tak pomyślany, by wzbogacał wiedzę przede wszystkim tych nauczycieli historii i kultury mniejszości niemieckiej, którzy nie są historykami - dodaje Waldemar Gielzok. - Jego treść koncentruje się m.in. na miejscach pamięci i różnych ciekawych wydarzeniach i zjawiskach. Nie znajdziemy tam linearnego opisu trwającej tysiąc lat historii. Przygotujemy także odpowiednie szkolenia dla pedagogów, którzy będą z tej pomocy korzystać.

Niemieckie Towarzystwo Oświatowe przygotowało także komiksy w języku niemieckim (wersje polskie będą dostępne w sieci), które powinny zainteresować zarówno dorosłych, jak też dzieci i młodzież.

- To wydawnictwo łączy dwie funkcje - podkreśla pan Gielzok. - Pomaga w nauce niemieckiego i przypomina zapomniane ciekawe postacie.

Jeden z komiksów poświęcony jest Klarze Immerwahr, żonie Fritza Habera, noblisty, który był m.in. wynalazcą i prekursorem zastosowania gazów bojowych w czasie I wojny światowej. Ona sama była - jak mąż - chemiczką. Jako pierwsza kobieta w dziejach Uniwersytetu Wrocławskiego obroniła doktorat z chemii. Kolejny komiks przypomina słynnego podróżnika Emina Paszę.

- Trzeci nosi tytuł „Podróż z Breslau na księżyc”. Opowiada o pionierach lotów kosmicznych, którzy działali na Śląsku - opowiada prezes NTO. - We Wrocławiu założono pierwsze na świecie Towarzystwo Podróży Kosmicznych. Wydawało ono czasopismo „Die Rakete” poświęcone tematyce lotów międzyplanetarnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska