Noworoczny list przewodniczącego VdG do członków mniejszości niemieckiej

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Bernard Gaida
Bernard Gaida Archiwum (o)
Stoimy u progu Nowego Roku, który będzie przebiegał w cieniu ważnego dla nas Niemców jubileuszu 500-lecia Reformacji - napsał Bernard Gaida.

Za nami kolejny rok tysięcy działań i decyzji, które pokazały żywotność naszej niemieckiej wspólnoty w Polsce. Był to szczególny rok jubileuszy 25-lecia ZNSSK, który jednoczy niemieckie organizacje w Polsce oraz podpisania polsko-niemieckiego „Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”.

Świętując, oddawaliśmy cześć tym z nas, którzy wówczas stanęli odważnie w prawdzie i w setkach miejscowości Śląska, Pomorza, Wielkopolski, Prus Wschodnich i Zachodnich tworząc podwaliny pod strukturę zorganizowanej MN. W minionym roku powołaliśmy do życia Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, aby móc zachować i badać nasze początki, gdyż zdajemy sobie sprawę, że oprócz tych, których znamy i pamiętamy byli ci, którzy już wcześniej, zwłaszcza na fali przemian solidarnościowych początku lat 80. usiłowali zorganizować niemieckie stowarzyszenia. Wyprzedzili czas i zapłacili za to szykanami, więzieniem i wydaleniem z Heimatu. Musimy przywrócić ich naszej pamięci. (...)

Niestety w minionym roku wraz z innymi mniejszościami musieliśmy wyrazić protest wobec narastającej fali ksenofobii i mowy nienawiści oraz wezwać polityków do zdecydowanego potępiania takich zjawisk po to, by ich eskalacji zapobiegać. Wizyta Franciszka dała nam dodatkową siłę płynącą z jego słów skierowanych do młodych: „potrzebujemy was, byście nas nauczyli żyć razem w różnorodności,(…) w dialogu, w dzieleniu się, wielokulturowości nie jako zagrożenia, lecz jako szansy”.

Te słowa papieża o dialogu i szacunku do różnorodności boleśnie różnią się od atmosfery końca roku, gdzie szkodząca także społeczności niemieckiej decyzja rządu o powiększeniu Opola skłoniła zdesperowanych mieszkańców Dobrzenia Wlk., także niemieckich Ślązaków, do protestu głodowego w obronie dialogu i prawa do własnej małej ojczyzny (...)

Stoimy u progu nowego roku, który będzie przebiegał w cieniu ważnego dla nas Niemców jubileuszu 500-lecia Reformacji. (...). Ważnego dla nas wszystkich dlatego, że wiemy, jak reformacja i jej następstwa zmieniły kraje niemieckie, nobilitowały język,wprowadziły w historię europejską kulturę pokojowej koegzystencji i jedności pomimo różnic konfesyjnych. Z tego powodu pamiętajmy o tym jubileuszu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska