Protest lekarzy. Jakubiszyn: "W lutym kolejni medycy wypowiedzą umowy"

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Wideo
od 16 lat
Zdaniem Jerzego Jakubiszyna, prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Opolu sytuację w służbie zdrowie może uspokoić tylko zdecydowane działanie Ministerstwa Zdrowia. Wicewojewoda Violetta Porowska zapewnia, że opolscy pacjenci są bezpieczni.

Jerzy Jakubiszyn prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Opolu, wicewojewoda Violetta Porowska i wicemarszałek Roman Kolek wzięli udział w debacie na temat sytuacji w służbie zdrowia.

Jakubiszyn tłumaczy, że lekarze mają dosyć pracy na ciągłych dyżurach, a protest medyków, to jedyny sposób, by pokazać władzy, że nie można w nieskończoność odsuwać problemów w służbie zdrowia.

- Do tej pory system opieki zdrowotnej działał tylko dlatego, że lekarze zgadzali się pracować dłużej - zauważa Jakubiszyn. - Wypowiedzenie umów opt-out pokazało natomiast, że system się nie spina. Wystarczyło, że z dodatkowych dyżurów zrezygnowało 231 osób, co stanowi 10 proc. osób pracujących w szpitalach.

Wicewojewoda Violetta Porowska uspokaja, że mimo protestu lekarzy, opolscy pacjenci są bezpiecznie. - Ja rozumiem, że ludzi mogą niepokoić informacje o zawieszeniu pracy oddziałów internistycznych w Kluczborku i Oleśnie, ale w skali województwa mamy wystarczającą liczbę wolnych łóżek na takich oddziałach - mówi Porowska. - W ostatnich dniach było to między 50, a 80 wolnych miejsc.

Wicewojewoda dodaje, że pieniądze na służbę zdrowia są sukcesywnie zwiększane. W ostatnim czasie Ministerstwo Zdrowia przekazało fundusze m.in. na leczenie zaćmy, endoprotezy biodrowe, diagnostykę obrazową.

- Musimy też pamiętać o tym, że rezydenci dostali podwyżki, które w historii się nie zdarzały: od 500 do 1700 złotych - dodaje.
- Bez radykalnego zwiększenia nakładów finansowych będziemy mieć ciągłe kryzysy i ciągłe gaszenie pożarów - uważa Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego, który odpowiada m.in. za zdrowie mieszkańców regionu.

Kolek zauważył ponadto, że dyrektorzy szpitali są obecnie w trudnej sytuacji, bo z jednej strony proponują lekarzom podwyżki chcąc ich odwieść od zamiaru wypowiedzenia klauzul opt-out. Z drugiej - dyrektorzy nie mają pewności, czy dostaną dodatkowe pieniądze, na sfinansowanie tych podwyżek.

Więcej o sytuacji w służbie zdrowia w materiale wideo, a także w piątek w papierowym wydaniu Nowej Trybuny Opolskiej. Gdy nagrywana była debata nie był jeszcze jasny status pracy chirurgii w Szpitalu Wojewódzkim. Ostatecznie ta placówka wznowiła planowe przyjęcia pacjentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska