O czym trzeba pamiętać, idąc na zakupy do galerii? Prawnik radzi

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Trzeba pamiętać, że otwarcie dotyczy jedynie część punktów sprzedaży, które do tej pory nie działały. Gastronomia na przykład może sprzedawać tylko dania na wynos.
Trzeba pamiętać, że otwarcie dotyczy jedynie część punktów sprzedaży, które do tej pory nie działały. Gastronomia na przykład może sprzedawać tylko dania na wynos. Piotr Guzik
Na pytania odpowiada mecenas Tomasz Płachtej.

Po weekendzie majowym galerie handlowe zlikwidowały część obostrzeń. Na co powinni przygotować się klienci? Wiem, że zmiany mogą odbić się również na najemcach.

Jest kilka ważnych zmian. Trzeba pamiętać, że otwarcie dotyczy jedynie część punktów sprzedaży, które do tej pory nie działały. Gastronomia na przykład może sprzedawać tylko dania na wynos. Zamknięte są też punkty biur podróży. Podobnie rzecz się ma przypadku siłowni, placów zabaw, stref relaksu i sportu, a także kin.

Ograniczenia dotyczą także liczby osób, przebywających w galerii oraz na terenie poszczególnych sklepów. Stosuje się tutaj z góry ustalony przelicznik, który zależy od powierzchni danego obiektu. Na każde 15 metrów kwadratowych może przypadać nie więcej niż jedna osoba i nie więcej niż 4 osoby na każdą działającą kasę (dopilnowanie tego leży w gestii zarządcy).

Wprowadzono też szereg ograniczeń higienicznych, np. obowiązek noszenie masek ochronnych i rękawiczek (pamiętajmy, że sklep nie ma obowiązku nam ich zapewnić), konieczność zamontowania pojemników z płynem do dezynfekcji rąk, czy zabezpieczenie kas i wysp przesłoną z tworzywa sztucznego.

Tych regulacji jest więcej, więc mówimy tu o częściowym uwolnieniu gospodarki. Nie zmienia to faktu, że działalność handlu jest bardzo utrudniona. Poszczególnym punktom może być ciężko utrzymać się, opłacić czynsz dla wynajmującego, pokryć koszty mediów i pracowników. Może pociągnąć to za sobą bankructwa i zamykanie sklepów, a w konsekwencji nierentowność poszczególnych galerii handlowych, a nawet ich upadek.

Zgodnie z art. 15ze specustawy (tzw. tarczy antykryzysowej) w czasie trwania zakazu handlu wygasły wzajemne zobowiązania, dotyczące umowy najmu lub podobnych umów w obiektach handlowych o powierzchni 2 tys. m kw. Umowa trwa, choć bez zobowiązań. Jednak od momentu zniesienia zakazu handlu w obiektach wielkopowierzchniowych, najemca - w ciągu 3 miesięcy - powinien złożyć wynajmującemu bezwarunkową i wiążąca ofertę woli przedłużenia obowiązywania umowy na dotychczasowych warunkach o okres obowiązywania zakazu przedłużony o 6 miesięcy.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska