Obszary trzech gmin powiatu krapkowickiego w projekcie sieci ochronnej Natura 2000

fot. Witold Chojnacki
fot. Witold Chojnacki
Krapkowice uwag nie mają, ale Zdzieszowice i Gogolin uważają, że obwarowania, jakie wprowadza Natura 2000, mogą utrudnić życie mieszkańcom oraz rozwój gmin..

Z terenu Krapkowic dopisano do obszarów chronionych Łęg Żywocicki wzdłuż Odry od śluzy w Krapkowicach do Żużeli.

- Nie można tam budować, ale te ograniczenia niczego nie komplikują - mówi Alfred Szewczyk z Urzędu Miejskiego w Krapkowicach.

Z gminy Gogolin na mapę Natury 2000 wpisano obszar lotniska w Kamieniu Ślaskim, tereny położonego po sąsiedzku sanatorium oraz grunty orne obok Kamionka - wszystko jako jako siedlisko susła moręgowanego.

- Suseł występuje na terenach trawiastych - wyjaśnia wiceburmistrz Krzysztof Długosz. - Na lotnisku i w sanatorium nie stwarza to problemu, obawiamy się jednak, że może to skomplikować działalność rolniczą. Dwukrotnie wysłaliśmy zapytanie w tej sprawie do ministerstwa, ale odpowiedzi nie dostaliśmy. Na pewno nie pozwolimy, aby nasi rolnicy musieli zrezygnować w tych miejscach z upraw.

Zdecydowane weto zgłosiły Zdzieszowice: gmina prowadzi zaawansowane rozmowy z inwestorem zagranicznym, który chce wybudować elektrownie wiatrowe między Krepną a Obrowcem oraz Zdzieszowicami i Jasioną - właśnie tam, gdzie ekolodzy chcą poszerzyć obszar ochrony bioróżnorodności.

- Rada nie wyraziła zgody na proponowane granice Natury 2000 - mówi burmistrz Dieter Przewdzing. - Zgoda dotyczy tylko Januszkowic i terenów za Odrą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska