Odkrywają kulisy rozwoju piłki ręcznej na Opolszczyźnie. Wydali książkę pt. "Piłka ręczna w Opolu. Historia nieznana"

Wiktor Gumiński
Wiktor Gumiński
Marek Brożek prezentuje książkę dotyczącą piłki ręcznej w naszym regionie. I zapowiada, że już trwają prace nad jej kolejną częścią.
Marek Brożek prezentuje książkę dotyczącą piłki ręcznej w naszym regionie. I zapowiada, że już trwają prace nad jej kolejną częścią. Radosław Dimitrow
Dzieje popularnego „szczypiorniaka” na Opolszczyźnie są niezwykle długie oraz bogate. Na ujawnienie ich części zdecydował się kwartet Marek Brożek - Andrzej Banek - Wiesław Duda - Krzysztof Stecki, wydając książkę pt. "Piłka ręczna w Opolu. Historia nieznana".

- Tak naprawdę pomysł ten kiełkował w głowie mojej oraz Wiesława już od końca lat 90. - tłumaczy Brożek. - Dojrzewał on jednak jak widać dość długo, ale w końcu około pięć lat temu podjęliśmy konkretną decyzję o tym, że zaczynamy wcielać go w życie.

Nasz rozmówca dodaje również, że dwóch pozostałych współautorów książki nie trzeba było długo przekonywać do podjęcia współpracy.

- Wystarczyło jedno słowo, by zarówno Andrzej, jak i Krzysztof przyłączyli się do realizacji naszego pomysłu - zaznacza. - Tak naprawdę można więc śmiało rzec, że wszyscy byliśmy inicjatorami tego projektu.

Książka składa się z czterech rozdziałów. Pierwszy poświęcony jest powojennej historii klubów z Opola. W drugim autorzy prezentują sylwetki oraz wymieniają nazwiska najbardziej znanych zawodników, trenerów, sędziów oraz działaczy związanych z opolską piłką ręczną. W trzecim zawarte są wspomnienia kilku znaczących postaci związanych z popularnym „szczypiorniakiem” w naszym regionie, zaś czwarty wypełniają różnorodne materiały archiwalne, m.in. w postaci wycinków z gazet.

- Z racji mocno ograniczonych środków finansowych, wykorzystaliśmy maksymalnie jedną czwartą posiadanych materiałów - wyjaśnia Brożek. - Skupiliśmy się bardziej na Opolu, ale już myślimy nad wydaniem kolejnej części, która dotyczyłaby w znacznie szerszym stopniu tak ważnych dla piłki ręcznej ośrodków jak choćby Krapkowice, Grodków czy Brzeg.

Autorom tym bardziej zależy na stworzeniu kolejnej części, że już kontaktowali się z nimi ludzie, którzy nie zostali opisani w szerszym stopniu w pierwszej.

- Najbardziej niezwykłe i najcenniejsze jest właśnie to, że mamy do czynienia z żywymi źródłami historycznymi - uzupełnia Brożek. - Zdarzyły się co prawda osoby, które teraz nie chciały rozmawiać, ale generalnie mało kto mówił „nie”. Większość naszych rozmówców to natomiast ludzie dość wiekowi, przez co nie z każdym udało nam się dłużej porozmawiać. Stąd też o niektórych po prostu napisaliśmy własnymi słowami.

Każdy spośród czterech autorów książki miał podczas jej tworzenia do odegrania inną rolę. Jedni koncentrowali się bardziej na aspektach czysto sportowych, a inni dbali o dopilnowanie spraw logistyczno-organizacyjnych.

O funkcjach każdego z nich Brożek mówi następująco: - Andrzej jest od wielu lat bezpośrednio związany z piłką ręczną, ponieważ przez wiele lat był zawodnikiem i trenerem. Dzięki temu, że jego nazwisko jest na Opolszczyźnie bardzo znane, mieliśmy ułatwiony dostęp do rozmówców. Ja przez kilkanaście lat byłem z kolei kierownikiem w różnych drużynach Gwardii. W tamtym czasie robiłem dużo notatek, które teraz okazały się przydatne. Wiesław był jakby naszym „mózgiem”. On prowadził rozmowy o niezbędne wsparcie finansowe, ciągle nas motywował i generalnie pomagał od strony organizacyjnej. A Krzysztof opracowywał od strony technicznej wszystkie wywiady i stworzył wspaniałe archiwum z pozyskanych przez nas materiałów.

Na każdym ze spotkań autorskich, prowadzonych w różnych częściach Opola, autorzy zgodnie podkreślali jedną, pozasportową wartość piłki ręcznej.

- Po 1945 roku ten sport w naszym regionie bardzo mocno jednoczył społeczeństwo - puentuje Brożek. - Przyjeżdżający na Opolszczyznę ludzie z różnych zakątków kraju stykali się z piłką ręczną zarówno w miastach, jak i w wioskach. We wszystkich drużynach obowiązywało hasło „jak grasz w ręczną, jesteś nasz”. Dużo z nawiązanych po II wojnie światowej dzięki szczypiorniakowi przyjaźni przetrwało aż do dziś.

Autorzy książki

Marek Brożek: historyk, były działacz sekcji piłki ręcznej Gwardii Opole, w latach 1983-2000. Pasjonat piłki ręcznej oraz historii opolskiego sportu.

Andrzej Banek: były zawodnik Gwardii Opole i AZS-u Wrocław. Później trener kilku klubów piłki ręcznej, a ostatnio także wykładowca na Politechnice Opolskiej (wydział wychowania fizycznego).

Wiesław Duda: menedżer, publicysta, autor kilkudziesięciu publikacji, w tym naukowych. Autor dwunastu zrealizowanych filmów, założyciel Opolskiej Fundacji Filmowej OFFilm.

Krzysztof Stecki: historyk, dziennikarz, scenarzysta filmowy. Pasjonat historii lokalnej Opola i Śląska. Syn byłego wieloletniego dziennikarza sportowego „Nowej Trybuny Opolskiej” - ś.p. Juliusza Steckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska