Odświeżając mieszkanie, zadbaj o zdrowie

Tomasz Dragan
- W farbach ekologicznych zawartość rozpuszczalników  jest na poziomie poniżej 10 gramów na decymetr sześcienny - mówi Arkadiusz Grzybek ze studia Tikkurila z Pokoju.
- W farbach ekologicznych zawartość rozpuszczalników jest na poziomie poniżej 10 gramów na decymetr sześcienny - mówi Arkadiusz Grzybek ze studia Tikkurila z Pokoju. Tomasz Dragan
Jesteś astmatykiem lub alergikiem? Zastanów się, jakich farb użyć do malowania ścian i sufitów.

Najlepiej takich z niską zawartością rozpuszczalnika organicznego, który jest szkodliwy dla zdrowia - radzi Arkadiusz Grzybek ze studia Tikkurila w Pokoju. - Ważne! W farbach ekologicznych zawartość rozpuszczalników jest na poziomie poniżej 10 gramów na decymetr sześcienny.

Farby ekologiczne to takie, w których głównym rozpuszczalnikiem jest woda. Stanowi ona nawet do 80 procent produktu. Korzyści wynikających ze stosowania takich produktów jest wiele, m.in.: znaczne zmniejszenie emisji rozpuszczalników i związane z tym zmniejszenie zagrożenia pożarowego, mniejsze narażenie na wdychanie niebezpiecznych substancji osób pracujących przy malowaniu oraz mieszkańców.

W recepturach takich farb często stosuje się bowiem nowoczesne rozwiązania, które sprawiają, że podczas malowania i późniejszego użytkowania nie wydziela się trujący formaldehyd, produkty takie nie zawierają też amoniaku i wielu innych substancji szkodliwych dla zdrowia.

Farby ekologiczne przeznaczone są do malowania ścian i sufitów w pokojach dziennych, dziecięcych i sypialniach, a także w korytarzach oraz kuchniach. - Zalecane są zwłaszcza do malowania pomieszczeń, w których przebywają astmatycy, alergicy i dzieci - dodaje Arkadiusz Grzybek.

- Stosuje się je też do malowania sal chorych w szpitalach. Można nimi pokrywać powierzchnie betonowe, ceglane, wypełniane szpachlówką, drewniane, tynki, tapety, a nawet płyty wiórowe, kartonowe i pilśniowe. Nadają się do powierzchni nowych, jak i uprzednio malowanych.

Jak więc na półkach sklepowych rozpoznać takie farby? Każda z nich ma na opakowaniu znak z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA).

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska