Ojcowski urlop trwa dwa tygodnie

Redakcja
fot. sxc
fot. sxc
Radzi Radosław Siczewski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu.

Roman z Chmielowic: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. W maju tego roku zostanę tatą, czy będzie mi przysługiwał urlop ojcowski?

Zobacz: Urlop ojcowski nie dla żołnierzy

Tak, zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego przysługuje osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osobie z nią współpracującej, podlegającej dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.

Od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2013 r. ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego i zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia.

Natalia z Prudnika: Jak długo można korzystać z zasiłku macierzyńskiego?

Zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka, przysługuje przez czas określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego. Jest on uzależniony od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. W przypadku urodzenia jednego dziecka wynosi on 20 tygodni (140 dni).

Od 1 stycznia 2012 r. pracownica, która urodzi dziecko, ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego i zasiłku macie- rzyńskiego przez okres 4 tygodni.

Dodatkowego urlopu pracodawca udziela na pisemny wniosek pracownicy, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Zobacz: Czy można podzielić urlop macierzyński i czy ojciec może wziąć część takiego urlopu?

Anna z Krapkowic: Pracuję na czas określony, z tym że moja umowa została przedłużona do dnia porodu. Czy po ustaniu zatrudnienia będę miała prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Tak. Po urodzeniu dziecka, nawet po ustaniu ubezpieczenia, ma Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego. Jego wymiar - w przypadku urodzenia jednego dziecka i gdy umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu - wynosi 20 tygodni.

Zasiłek macierzyński po ustaniu ubezpieczenia wypłaca ZUS. Osobom, które go pobierają, przysługuje także zasiłek macierzyński przez okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wniosek w tej sprawie powinien zostać złożony w ZUS przed rozpoczęciem korzystania z zasiłku za dodatkowy okres.

Niedotrzymanie tego terminu skutkuje odmową wypłaty zasiłku macierzyńskiego przez wydłużony okres.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska