Olga Tokarczuk będzie uczyć pisania

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Olga Tokarczuk i prof. Stanisław Nicieja. - Czekam na studentów kreatywnych, niekonwencjonalnych i utalentowanych - mówi pisarka.
Olga Tokarczuk i prof. Stanisław Nicieja. - Czekam na studentów kreatywnych, niekonwencjonalnych i utalentowanych - mówi pisarka.
Wybitna pisarka już wkrótce rozpocznie zajęcia ze studentami Uniwersytetu Opolskiego.

Autorka "Prawieku i innych czasów" wczoraj podpisała umowę z uczelnią. Zajęcia z creative writing, czyli sztuki pisania, rozpocznie od semestru letniego.

- To wielkie wydarzenie dla uczelni - mówi prof. Stanisław Nicieja. - Zależy nam na skupianiu wokół uniwersytetu ludzi kreatywnych i nietuzinkowych. Idziemy w kierunku nowoczesnej formy kształcenia, chcemy odejść od pewnej sztampy. To, że na naszym wydziale filologicznym mamy wielkich artystów - Marcinkiewicza, Gutorowa, Różyckiego, a teraz także Olgę Tokarczuk - jest ogromną zaletą Uniwersytetu Opolskiego.

Prof. Nicieja długo zabiegał o współpracę z pisarką. O tym, że chciałby, aby Tokarczuk tu wykładała, mówił w październiku 2005, rozpoczynając swoją rektorską kadencję.
- Teraz to marzenie się spełniło - mówi z dumą. - Myślę, że dla studentów będzie to niezwykła przygoda. Powiedzieć o sobie: "Pisarstwa uczyła mnie Olga Tokarczuk" to piękne wiano na przyszłość.
Na świecie zajęcia z creative writing ma każdy szanujący się uniwersytet. Prowadzone są także studia ze sztuki pisania, które kończą się uzyskaniem magisterium, a nawet doktoratu. W Polsce to wciąż rzadkość.

- Bo my mamy szczególne, romantyczne, rozumienie słowa pisarz - mówi Olga Tokarczuk. - U nas to jest wieszcz, natomiast na świecie pisarz jest kimś, kto żyje z pisania. Bo pisanie to ciężka praca, w której trzeba się zmagać z konkretnymi problemami, np. jak poprowadzić dialog, kim się posłużyć do zbudowania opowieści. To są bardzo pragmatyczne wybory, które pisarz musi podejmować. Myślę, że można wykształcić pisarza, co nie znaczy, że można wykształcić noblistę albo geniusza.

Zajęcia Olgi Tokarczuk zorganizuje Instytut Filologii Polskiej, ale nie będą one przeznaczone wyłącznie dla polonistów.
- Chcemy, żeby to były warsztaty otwarte dla studentów z różnych kierunków - mówi prof Stanisław Gajda, dyrektor IFP.
Wkrótce ogłoszone tam zostaną zapisy.
- Czekam na studentów kreatywnych, niekonwencjonalnych i utalentowanych - mówi pisarka. - Talent pojmuję jako osobowość twórczą, która jest zdolna do stałej zmiany punktów widzenia rzeczywistości, dopatrywania się rzeczy niezwykłych w zwykłościach, umiejętności patrzenia na drobiazgi.
Olga Tokarczuk - pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka - ma na swym koncie wiele wyróżnień, m.in. nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, nagrodę Fundacji im. Kościelskich (1997), Paszport "Polityki" oraz kilka nominacji
do literackiej Nagrody Nike. Jest też trzykrotną laureatką Nagrody Czytelników Nike.

Tokarczuk ceniona jest zarówno przez czytelników, jak i krytyków. Jej największym dotychczas sukcesem była wydana w 1996 roku, powieść "Prawiek i inne czasy". Uznanie zyskały też "Podróż ludzi Księgi", "E.E", "Dom dzienny, dom nocny", "Gra na wielu bębenkach". W październiku ub. roku ukazała się jej najnowsza książka - "Bieguni". Jest to powieść, w której Tokarczuk opowiada o sobie i o swoim widzeniu świata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska