Opieka nad seniorami. Dzienny Dom Opieki Medycznej otwarty w Kup

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Dzienny Dom Opiekii Medycznej Stobrawskiego Centrum Medycznego w Kup przyjmuje pacjentów od 1 grudnia, ale w piątek został oficjalnie otwarty. Przeznaczony jest dla mieszkańców Dobrzenia Wielkiego, Popielowa, Murowa, Łubnian, Pokoju.
Dzienny Dom Opiekii Medycznej Stobrawskiego Centrum Medycznego w Kup przyjmuje pacjentów od 1 grudnia, ale w piątek został oficjalnie otwarty. Przeznaczony jest dla mieszkańców Dobrzenia Wielkiego, Popielowa, Murowa, Łubnian, Pokoju. Fot. Patrycja Wanot
Dzienny Dom Opieki Medycznej został dziś otwarty w szpitalu w Kup. Mogą z niego korzystać osoby niesamodzielne i starsze, wymagające intensywnej opieki. To jeden z czterdziestu takich domów, które powstały w całej Polsce w ramach pilotażowego programu Ministerstwa Zdrowia.

Dzienny Dom Opiekii Medycznej Stobrawskiego Centrum Medycznego w Kup przyjmuje pacjentów od 1 grudnia, ale w piątek został oficjalnie otwarty i poświęcony. Przeznaczony jest dla mieszkańców Dobrzenia Wielkiego, Popielowa, Murowa, Łubnian, Pokoju.

Głównym celem projektu jest otoczenie wysokiej jakości opieką pozaszpitalną osób niesamodzielnych, szczególnie w wieku 65+.
Chodzi o takich pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na pozostanie wyłącznie pod opieką lekarza POZ i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a z drugiej strony nie wymagają całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego. Są to chorzy bezpośrednio wypisani ze szpitala, którzy potrzebują wzmożonej opieki pielęgniarskiej, nadzoru nad terapią farmakologiczną, kompleksowych działań usprawniających i przeciwdziałających postępującej niesamodzielności oraz wsparcia i edukacji zdrowotnej.

Z usług DDOM może jednorazowo korzystać maksymalnie 15 osób. Przychodzą tam codziennie na osiem godzin. Zespół terapeutyczny dla każdego indywidualnie ustala czas pobytu - od 30 do 120 dni roboczych.

- To jest nowa jakość w opiece, polegająca na przeniesieniu głównego ciężaru z leczenia szpitalnego na lecznictwo ambulatoryjne. To nie jest typowe leczenie, lecz postępowanie które jest najwłaściwsze w geriatrii, czyli mieszanka różnych działań - rehabilitacji, wsparcia psychologicznego, terapii zajęciowej, diagnostyki - głównie narządu ruchu, dietetyki. Czegoś takiego do tej pory nie było. Są oddziały i poradnie geriatryczne, ale nie było miejsca w którym problemami zdrowotnymi czlowieka w podeszłym wieku zajmowano się kompleksowo. W tym ujęciu jest to zupełnie nowa propozycja dla starszych, mocno schorowanych osób - mówi dr Andrzej Bunio, konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii.

Ze wsparcia wyłączone są osoby korzystające ze świadczeń zdrowotnych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej, opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz rehabilitacji leczniczej, w warunkach ośrodka lub oddziału dziennego oraz w warunkach stacjonarnych, a także osoby korzystające ze świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

Wartość projektu wynosi blisko milion złotych, a wkład Europejskiego Funduszu Społecznego to ponad 840 tys. złotych. Pacjenci DDOM korzystają z niego bezpłatnie. Projekt będzie finansowany do 31 maja 2018 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska