Płaca minimalna, niespodzianka maksymalna

  Płaca minimalna, niespodzianka maksymalna

  Krzysztof Zyzik

  Nowa Trybuna Opolska

  Rząd chce podnieść płacę minimalną do 2 tys. złotych brutto, co zaskoczyło nie tylko pracodawców (negatywnie), ale i… związki zawodowe(pozytywnie). Premier Szydło przelicytowała wszystkich, włącznie ze swoją... minister pracy.
  Krzysztof Zyzik

  Krzysztof Zyzik ©archiwum [O]

  Oczywiście, najgłośniej zakrzyknęły te stowarzyszenia pracodawców, które w każdej złotówce dosypanej pracownikom widzą śmiertelne zagrożenie dla gospodarki,lawinowy wzrost szarej strefy i tym podobne kataklizmy. Warto się jednak wsłuchać w głosy ekonomistów, którzy patrzą na gospodarkę szerzej niż interes pracodawców. Przypominają oni (np. prof. Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej), że w ostatnich latach pensje rosły znacznie wolnej niż PKB. Na domiar złego w Polsce ciągle jest stosunkowo niski poziom aktywności zawodowej, a program Rodzina 500 plus, przy swoich wszystkich zaletach, mógłby jeszcze ten stan konserwować.

  Mógłby, jeśli długofalowo w Polsce bardziej opłacałoby się siedzieć „na socjalu”, niż pracować.
  Dlatego dobrze, że rząd szykuje odważny ruch w sprawie płacy minimalnej. Argumentów „za” jest zresztą więcej - wyższa płaca pobudza m.in. wzrost innowacyjności gospodarki. Pensja 2 tys. złotych to także dodatkowe około półtora miliarda złotych w budżecie państwa. Oczywiście pod warunkiem, że w ślad za ewentualną decyzją rządu nie pójdą np. masowe zwolnienia pracowników, płacenie „pod stołem” i tym podobne patologie.

  I tu jest clou problemu. Rząd bowiem wykazuje na razie skuteczność w zwiększaniu wydatków. Tymczasem, by spiąć kolejne budżety, musi mieć sukces po stronie przychodowej. Jeszcze mocniej pobudzić gospodarkę, uszczelnić system podatkowy, ograniczyć szarą strefę. Jeśli się uda, Prawo i Sprawiedliwość może rządzić co najmniej dwie kadencje, przy okazji blokując odrodzenie się lewicy. Różne rzeczy warto PiS-owi wypominać, choćby stosunek do sądów czy mediów, ale jednego tej partii trudno odmówić - społecznej wrażliwości.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo