Gdzie kat, gdzie ofiara

  Gdzie kat, gdzie ofiara

  Krzysztof Zyzik

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Stanisław Jałowiecki, prześladowany przez SB więzień polityczny, był według Rzecznika Interesu Publicznego... tajnym współpracownikiem SB. Brzmi absurdalnie? Owszem, ale to efekt absurdalności ustawy lustracyjnej.
  Gdzie kat, gdzie ofiara
  Jeśli poseł choć raz w swoim życiu podpisał jakiś esbecki świstek, choćby w młodości i pod szantażem (według Rzecznika Interesu Publicznego zrobił to w latach 70.), to powinien był kandydując do europarlamentu złożyć oświadczenie, że był tajnym współpracownikiem komunistycznych służb specjalnych. Byłoby to dla niego jak policzek, ale w ten sposób poseł wypełniłby wymóg ustawy.
  Bo fakt, że po rzekomym incydencie z lat 70. Jałowiecki w bohaterski sposób działał na rzecz wolnej Polski, że on i jego rodzina wiele ucierpieli z rąk m.in. SB, że był więziony, że się ukrywał przed komunistami, nie ma w świetle ustawy lustracyjnej najmniejszego znaczenia. Jeśli Jałowiecki faktycznie złamał się w latach 70., zostanie uznany za kłamcę lustracyjnego i obejmie go 10-letni zakaz wykonywania ważnych funkcji państwowych.
  Nie neguję idei lustracji. Przeciwnie, widząc, co się dziś dzieje w Polsce uważam, że błędem było nieprzeprowadzenie na początku lat 90. dekomunizacji, takiej jak choćby w Czechach. Ale lustracja w obecnym wydaniu oraz częściej obraca się przeciwko ofiarom, ku uciesze katów, takich jak Czesław Kiszczak, twórca aparatu represji PRL, któremu III Rzeczpospolita płaci sowitą emeryturę.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama