Jak otworzyć teczki

  Jak otworzyć teczki

  Ryszard Rudnik

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Teraz strach jest pisać o teczkach, bo każdy głos wątpiący brany jest jako dowód na to, że jednak człowiek ma coś tam za uszami i broni się przed zdemaskowaniem.
  Jak otworzyć teczki
  Jednak tej lawiny już się chyba nie zatrzyma. Pytanie dziś brzmi nie "czy otwierać", lecz jak to zrobić. Bo jeśli, jak chcą na przykład liderzy Platformy Obywatelskiej, publikować nazwiska tajnych współpracowników w internecie, to trzeba mieć gwarancje, że lista jest pewna.
  Otóż wydaje mi się, że będzie to trudne. Na pewno 15 lat temu, gdy wybijaliśmy się na niepodległość, byłoby to łatwiejsze. Bo należałoby zaczynać nie od list, ale od zmiany prawa, tak jak to się stało w Czechach. U nas do swojej teczki może dotrzeć ktoś, kto uzyska status prześladowanego i ogłosić nazwiska ludzi, którzy nań kapowali. A oskarżonemu w ten sposób o donosicielstwo pozostaje jedynie ewentualnie stwierdzić, że tego nie robił.
  I archiwiści Instytutu Pamięci Narodowej w kwestii sprawdzania tej wersji nawet palcem nie kiwną, bo im prawo nie pozwala. Więc jeśli mamy publikować nazwiska współpracowników SB, najpierw stwórzmy mechanizm, by jego posiadacze mieli jakieś możliwości odwoławcze. Bo każdy ma prawo do obrony, a państwo nie może go tego prawa pozbawiać.
  Najgorsze, co się może zdarzyć podczas otwierania teczek - to taka oto sytuacja, gdy za jednym niewinnie oskarżonym schowają się setki kapusiów, którzy donosili ze szczególnym upodobaniem.
  I koniecznie pokazujmy ich parami: agent - oficer prowadzący. Żeby nie było tak, że ktoś zrobił błąd raz, dwa razy w życiu i teraz za niego słusznie zapłaci, a drugi robił go latami przez osiem godzin dziennie i teraz ma spokój oraz nielichą emeryturkę.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama