Dosyć tej piany

  Dosyć tej piany

  Ryszard Rudnik

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Fritz Haber opracował formułę gazów bojowych, wytruł dużo francuskiego wojska w 1915 roku i budzi dziś na Opolszczyźnie kontrowersje. Można by się spierać, czy więcej ludzi zginęło od wynalazku Habera, czy też dwójki innych śląskich noblistów:
  Dosyć tej piany
  Ottona Sterna i Marii Goeppert-Mayer, którzy pracowali dla Amerykanów przy bombie atomowej ze skutkiem znanym z Hiroszimy i Nagasaki.
  Można, ale jakie to ma znaczenie? Do tej ostatniej dwójki nikt nie ma żadnych pretensji, przynajmniej na Opolszczyźnie. Haber ma natomiast znaczenie i to nie dlatego, że pola Ypres są od nas bliżej niż japońskie wyspy. Życiorys noblisty stał się bowiem pretekstem w politycznej rozgrywce, jeszcze jednym narzędziem do polaryzowania opinii publicznej w regionie.
  To jest metoda zabójcza, bo Opolszczyzna ma przyszłość tylko i wyłącznie pod warunkiem harmonijnej współpracy mieszkających tu Niemców, Polaków, Ślązaków. Długo trwała budowa wzajemnego zaufania, może nawet jeszcze się nie skończyła. Jeśli się zrujnuje to, co w tej materii udało się nam wszystkim zdziałać, tak łatwo tego gmachu nie odbudujemy.
  Nie chodzi o to, by dać sobie pluć w twarz, ale by znać proporcje w szafowaniu argumentami, umiar w wyciąganiu dział na wróble. Nie każda nieprzemyślana wypowiedź lidera mniejszości musi być traktowana jak zamach na polską niepodległość. Nie każda uwaga polskiej prawicy musi być traktowana jak zwiastun niemieckiego Holokaustu.
  Jeśli jest prawo, to trzeba go przestrzegać, jeśli jest ono kulawe i umożliwia bezkarne profanowanie polskiego godła, to trzeba je zmieniać. Jeśli chcemy iść do przodu, musi być kiedyś koniec słusznego oburzenia na czyn starosty Mathei i początek oburzania się na polski kodeks, który takie czyny pozostawia bez kary. Dosyć tej narodowościowej piany.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Nauczyciel na Medal - start głosowania finałowego!

   Nauczyciel na Medal - start głosowania finałowego!

   Światowy Dzień Toalet. Chroń środowisko z WiK Opole

   Światowy Dzień Toalet. Chroń środowisko z WiK Opole

   Kabaret Neo-Nówka w opolskim Okrąglaku!

   Kabaret Neo-Nówka w opolskim Okrąglaku!