Synod to nie rewolucja

  Synod to nie rewolucja

  Krzysztof Ogiolda

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Synod to nie rewolucja
  Dobiegają końca prace trwającego od blisko trzech lat I Synodu Diecezji Opolskiej. Przegłosowanie połowy statutów synodalnych ordynariusz opolski nazwał historycznym wydarzeniem w dziejach Opolszczyzny.
  Synod to nie rewolucja
  Słusznie, bo nigdy jeszcze w jej historii nie tworzono zasad funkcjonowania lokalnego opolskiego Kościoła z udziałem tak wielu jego przedstawicieli duchownych i świeckich.
  Synod nie jest jednak rewolucją. Statuty częściowo sankcjonują to, co już dawno jest w diecezji opolskiej powszechnym zwyczajem - choćby kościelne pogrzeby samobójców czy chrzest dzieci urodzonych w wolnych związkach, jeśli tylko jest nadzieja na ich chrześcijańskie wychowanie.
  Także przesunięcie wieku przystępowania do I Komunii Świętej dzieci z klas II do klas III nie przyniesie ani im, ani rodzicom większych kłopotów, bo dojdzie do niego dopiero za kilka lat, po uprzednim przygotowaniu.
  Najwięcej emocji wzbudziła z pewnością możliwość przyjmowania komunii św. na rękę. Wiele osób ma wątpliwości, czy nowy sposób komunikowania nie spowoduje jakichś nadużyć albo zmniejszenia czci wiernych dla Najświętszego Sakramentu. Warto pamiętać, że kto zechce, może jak dotąd przyjmować komunię do ust. Kto nie chce tego czynić na stojąco, może tradycyjnie klękać. Pojawiły się też zarzuty, że nowy sposób udzielania komunii jest zbędnym ustępstwem na rzecz nowoczesności i Kościołów protestanckich. Tymczasem zwyczaj komunikowania na rękę powstał w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, jest więc tradycją bardzo starą, a kto widział, jak pobożnie (i do ust) przyjmują komunię ewangelicy w opolskiej parafii, nie będzie się z tego powodu bał protestantyzacji Kościoła katolickiego.
  Prawdopodobnie największe lęki przed nowościami synodalnymi mogą powstać w tych parafiach, w których o synodzie proboszczowie mówili w czasie jego trwania rzadko lub wcale. Jest ostatnia chwila, by te braki nadrobić, a wątpliwości wiernych spokojnie i jasno rozwiać.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Nauczyciel na Medal - start głosowania finałowego!

   Nauczyciel na Medal - start głosowania finałowego!

   Światowy Dzień Toalet. Chroń środowisko z WiK Opole

   Światowy Dzień Toalet. Chroń środowisko z WiK Opole

   Kabaret Neo-Nówka w opolskim Okrąglaku!

   Kabaret Neo-Nówka w opolskim Okrąglaku!