Wszystko jest chore

  Wszystko jest chore

  Małgorzata Fedorowicz

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Wszystko jest chore
  W środę minister zdrowia poniósł porażkę, bo Sejm odrzucił pieczołowicie przygotowywaną m.in. przez niego ustawę o pomocy publicznej i restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej. Marek Balicki widział w niej jedyny ratunek dla szpitali, których długi wynoszą już 6 mld zł, ale napotkał na opór nie do pokonania.
  Wszystko jest chore
  Działacze związkowi sięgnęli znowu po wypróbowaną broń: odejście od łóżek chorych, pikiety i głodówki, która jak zwykle zrobiła mocne wrażenie na opinii publicznej. I pomogła z ministrem wygrać.
  Ale gdy ostygną emocje, padnie znowu pytanie: co dalej? Od 10 lat służba zdrowia ledwo dyszy, kolejni ministrowie zmieniają się jak rękawiczki, choć każdy z nich ma na początku cudowne recepty. Ale też każdy jest od razu oprotestowany i wylatuje z hukiem, bo żaden pomysł, choćby nie wiadomo jak był rozsądny, opozycji (bez względu na to o jaką partię chodzi) i tak się nie podoba.
  Z Balickim byłoby podobnie, gdyby premier przyjął jego dymisję. Jednak rozczarowany minister już wiele nie wskóra. Rządowy projekt zakładał m.in. udzielenie publicznym szpitalom pożyczki, aby mogły wypłacić swoim pracownikom zaległe podwyżki z tytułu ustawy 203. Został ostro skrytykowany. Z jednej strony - słusznie, bo Sejm przegłosował tę ustawę, nie bacząc, że na jej realizację nie będzie pieniędzy. Ale z drugiej strony - od wejścia tej ustawy w życie minęło już 5 lat i już najwyższy czas, aby się z nią uporać.
  Minister Balicki znalazł na to sposób, wymagający od szpitali wyrzeczeń. Tymczasem ustawa nie przeszła, drugiej takiej już nie będzie, a szpitale jak miały długi tak mają je nadal. Bo nikt im przecież ich nie daruje. Kolejni kandydaci na ministra zdrowia zacierają ręce, zapowiadają ogłoszenie cudownych programów. Ale czarodzieje są tylko w bajkach.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama