Winnych jest wielu

  Winnych jest wielu

  Ewa Kosowska-Korniak

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Sędzia Andrzej Kryże, nazywany polskim Di Pietro, chce za wszelką cenę ocalić honor wymiaru sprawiedliwości. Desperacko dąży do szybkiego zakończenia procesu FOZZ i nie boi się podejmować kontrowersyjnych decyzji, nawet łamiąc procedury. Mimo to może przegrać wyścig z czasem.
  Winnych jest wielu
  Jeśli tak się stanie i najwięksi aferzyści III RP unikną odpowiedzialności za wielomilionowe malwersacje, rozpocznie się polowanie na winnych. Będzie rozliczanie: kto na jakim etapie czego zaniedbał, gdzie zabrakło wyobraźni, a gdzie zwykłej ludzkiej staranności. W prokuraturze, sądzie, firmie konsultingowej, która wykonywała ekspertyzę? Zaniedbania z pewnością były, wszystkim zabrakło wyobraźni, a to złożyło się na 12 zmarnowanych lat. Ale może warto spojrzeć szerzej.
  Sędziowie oraz tak napiętnowani ostatnio obrońcy nie działają w próżni. Dla nich biblią jest kodeks postępowania karnego, a o tym, co się w nim znajdzie, decydują politycy. Ustawodawca nie przewidział, że oskarżony powinien mieć nie tylko szerokie przywileje, ale również obowiązki, że sąd powinien mieć mechanizmy dyscyplinujące oskarżonego i jego obrońcę.
  Na razie, o czym doskonale wiedzą ludzie, którzy stykają się z prawem, przepisy karne dają oskarżonym i ich obrońcom skuteczne sposoby przewlekania spraw sądowych niemal w nieskończoność. Zwłaszcza, jeśli proces jest wielowątkowy, skomplikowany, a na ławie oskarżonych zasiada kilka osób. O tym, że taki właśnie jest proces FOZZ, wiedzą wszyscy. Wiedział o tym również Leszek Miller, gdy powoływał prowadzącą proces sędzię Barbarę Piwnik na urząd ministra sprawiedliwości, tak, jakby nie było innych dobrych kandydatów. Wiedział o tym także prezydent Aleksander Kwaśniewski, gdy podpisywał cztery lata temu nominację pani sędzi. Opinia publiczna krzyczała, że w ten sposób skazuje się proces na przedawnienie, politycy SLD wzruszali ramionami. Dziś łatwo im bić na alarm...

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama