Opolanie już nie sięgają tak chętnie po dopalacze. Ale problem nie zniknął całkowicie

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
W ubiegłym roku z powodu zażycia substancji psychoaktywnych w Polsce zmarło 28 osób.
W ubiegłym roku z powodu zażycia substancji psychoaktywnych w Polsce zmarło 28 osób. Archiwum policji/Fotografia ilustracyjna
Po raz pierwszy od ośmiu lat w województwie opolskim nie zanotowano ani jednego przypadku zatrucia tzw. nowymi substancjami psychoaktywnymi, powszechnie znanymi jako dopalacze.

Główny Inspektor Sanitarny prowadzi od kilku lat centralny rejestr zatruć środkami zastępczymi i nowymi substancjami psychoaktywnymi. Placówki służby zdrowia mają obowiązek zgłaszania do rejestru wszystkich przypadków zatruć, z jakimi miały do czynienia.

W całym kraju w roku 2023 zanotowano 264 interwencje medyczne, spowodowane zatruciem środkami zastępczymi albo nowymi substancjami psychoaktywnymi. Zostało to potwierdzone badaniami laboratoryjnymi, albo przynajmniej zdiagnozowane przez lekarza na podstawie wywiadu i stwierdzonych objawów. Ani jednej takiej interwencji nie zgłoszono na terenie województwa opolskiego. Tymczasem w 2015 roku, gdy dopiero zaczynaliśmy się zmagać z plagą tzw. dopalaczy, łatwo dostępnych w obrocie, w całej Polsce takich przypadków było prawie 2 tysiące, a w naszym województwie 30.

W 2018 roku w Polsce weszły w życie przepisy wprowadzające bardziej skuteczną walkę z dopalaczami. Od 2019 roku liczba przypadków zatruć na Opolszczyźnie systematycznie spada. W latach 2020 - 2023 notowano pojedyncze przypadki. Spadek liczby zatruć występuje w całym kraju.

W ubiegłym roku na terenie Polski 28 osób zmarło po zażyciu substancji działających na ośrodkowy układ nerwowy. 15 zgonów spowodowały lub wywołały substancje zwane klefedronem, np. doprowadzając swoje ofiary do samobójstw. W zgodnej opinii służb zajmujących się zwalczaniem przestępczości narkotykowej, klefedron zaczyna dominować na polskim rynku. Nasz kraj ma też znaczny udział w jego nielegalnej produkcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska