Opole przoduje wśród powiatów i gmin najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów

Edyta Hanszke
Wysoka jakość życia to jeden z czynników, który przyciąga inwestorów do Opola - uważa  Piotr Merta, naczelnik wydziału gospodarki i innowacji opolskiego ratusza.
Wysoka jakość życia to jeden z czynników, który przyciąga inwestorów do Opola - uważa Piotr Merta, naczelnik wydziału gospodarki i innowacji opolskiego ratusza. Sławomir Mielnik
Opole i Kędzierzyn-Koźle okazały się najbardziej atrakcyjnymi gminami dla inwestorów. Wśród powiatów przoduje także Opole, ale całkiem dobre noty zebrały też cztery inne.

Tylko Opole i Kędzierzyn-Koźle w raporcie atrakcyjności inwestycyjnej przygotowanym przez zespół naukowców ze Szkoły Głównej Handlowej na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych zdobyły złote gwiazdy, czyli oceny ponadprzeciętne dla wszystkich analizowanych obszarów: gospodarka narodowa, przemysł, handel, usługi turystyczne i usługi profesjonalne.

Obie te gminy miały także szanse na tytuły „Gminy na 5”, przyznawane samorządom za  ocenę poziomu obsługi inwestora. Takie badanie przeprowadzali studenci z SGH, którzy oceniali strony internetowe i wcielali się w rolę tzw. tajemniczego klienta, który e-mailem po polsku i angielsku kontaktował się z urzędami. W ocenie autorów tego badania i Opole, i Kędzierzyn-Koźle mają dość dobre strony internetowe i dobrze odpowiedziały na zapytanie inwestora po polsku, ale to nie wystarczyło do osiągnięcia najwyższej noty.

Zdaniem Piotra Merty, naczelnika wydziału gospodarki i innowacji opolskiego ratusza, wysoka nota to efekt bliskości autostrady, w pełni przygotowanych terenów inwestycyjnych w strefie ekonomicznej, współpraca z Tauronem, która zaowocowała budową GPZ, zapewniającego odpowiednią ilość energii elektrycznej firmom obecnym i przyszłym.

- Nie bez znaczenia jest też wysoka jakość życia, która miała znaczenie np. dla Polarisa - mówi Piotr Merta. - W efekcie zagraniczni pracownicy tej firmy osiedlili się w Opolu, choć pierwotnie mieli inne plany.

Zapewnieniu jeszcze lepszej obsługi inwestora ma służyć utworzenie w urzędzie miasta specjalnego referatu w wydziale gospodarki i innowacji. Miasto ma też plany włączenia kolejnych terenów do strefy, m.in. na Metalchemie, przy ul.Wspólnej i Arki Bożka, a naczelnik Merta zapowiada, że prowadzone obecnie rozmowy mogą wkrótce zaowocować nowymi inwestycjami. Deklaruje też rozwinięcie strony internetowej w języku obcym, żeby ułatwić kontakt z inwestorami. 

Natomiast 22 opolskie  gminy uzyskały gwiazdy pomarańczowe równoznaczne z ponadprzeciętnymi ocenami we wszystkich analizowanych obszarach.   

Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina, cieszy się z dobrej oceny w raporcie. Uważa, że to zasługa starań gminy, która zadbała o włączenie terenów do katowickiej strefy ekonomicznej, wprowadzenie ulg w podatku od nieruchomości i budynków oraz ściśle współpracuje z instytucjami takimi jak PAIiIZ czy OCRG. Ale Joachim Wojtala przyznaje także, że o nowych inwestorów nie jest łatwo.

- Strefa działa od ponad pięciu lat, zdobyliśmy tytuł „Gruntu na medal”, ale dotychczas na tym terenie ulokował się jeden miejscowy przedsiębiorca - mówi burmistrz. - Konkurencją dla nas są tereny w Ujeździe, ale liczymy, że zainteresowanie zwiększy się po tym, jak powstanie lepszy dojazd do autostrady.

Są na to duże szanse, bo planowana droga została wpisana  jako zadanie do zrealizowana z nowych pieniędzy unijnych, którymi dysponują władze regionu. Jej budowa ma rozpocząć się w przyszłym roku.
- Naszym terenem interesował się producent płyt styropianowych, ale wizja 140 ciężarówek na dobę, które przejeżdżałyby przez Karłubiec - dzielnicę Gogolina była trudna do przyjęcia  - dodaje burmistrz Wojtala.

Spośród powiatów najwyższe oceny w raporcie uzyskało Opole (A w skali A-F), ocenę C uzyskały powiaty brzeski, opolski, krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski, natomiast ocenę D: nyski, namysłowski i kluczborski, a E: prudnicki, głubczycki, strzelecki i oleski.

Ważnym czynnikiem mającym wpływ na inwestycje jest rozwój instytucji otoczenia biznesu.  Na Opolszczyźnie działają: Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, Opolskie Centrum Obsługi Inwestora, dwie izby gospodarcze, dwa parki naukowo-technologiczne, Opolskie Centrum Transferu Innowacji, park przemysłowy w Kędzierzynie-Koźlu, BCC i Instytut Konfucjusza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Znamy sondażowe wyniki wyborów do PE. Wygrywa Koalicja Obywatelska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska