Opolscy antyterroryści w akcji. To oni zatrzymują najniebezpieczniejszych przestępców. Jednostka obchodzi jubileusz 30-lecia powstania

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Opolscy antyterroryści obchodzą 30-lecie istnienia. Tak wygląda ich służba.
Opolscy antyterroryści obchodzą 30-lecie istnienia. Tak wygląda ich służba. Policja
Działają wszędzie tam, gdzie wymagane jest użycie specjalistycznych sił i środków oraz taktyki. Kierowani są do akcji kontrterrorystycznych, w tym tych polegających na fizycznym zwalczaniu terroryzmu. Szkolą się również w prowadzeniu działań ratunkowych. Mowa o policyjnych komandosach z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego w Opolu, którzy obchodzą właśnie 30-lecie powstania swojej jednostki.

W poniedziałek 23 października w Sowinie koło Łambinowic w powiecie nyskim zabarykadował się w domu 39-letni mężczyzna, który był poszukiwany przez policję na podstawie listu gończego.

Przestępca groził, że wysadzi budynek. Do akcji wezwano więc policyjnych antyterrorystów z Opola, którzy szturmem zdobyli dom i zatrzymali 39-latka. Podczas akcji miejscowi naliczyli ok. 30 strzałów i wybuchów granatów hukowych.

Dziś, 26 października opolscy antyterroryści obchodzą 30-lecie istnienia dlatego przypominamy historię jednostki.

To była odpowiedź na przestępczość zorganizowaną

Na początku lat 90-tych w Polsce gwałtownie rozwinęła się przestępczość zorganizowana. Praktycznie nie było wówczas miasta wojewódzkiego wolnego od zorganizowanych grup przestępczych kontrolujących działalność kryminalną na swoim terenie.

Opole i województwo opolskie nie było wyjątkiem.

To dlatego w 1993 roku powołano Nieetatowy Pododdział Specjalny w Opolu. Był on wykorzystywany do zabezpieczeń imprez masowych oraz zatrzymań szczególnie niebezpiecznych przestępców.

- Doświadczenie szkoleniowe i bojowe zdobyte przez funkcjonariuszy Nieetatowego Pododdziału Specjalnego w Opolu stało się podstawą ewolucji jednostki specjalnej - mówi podkomisarz Dariusz Świątczak, rzecznik prasowy opolskiego komendanta wojewódzkiego policji.

W ten sposób w 2003 roku powstała Sekcja Antyterrorystyczna Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, która otrzymała profesjonalne wyposażenie, m.in. pojazdy specjalne, łódź oraz broń służącą do przeprowadzania zadań specjalnych.

- Funkcjonariusze jednostki brali udział w zatrzymaniach szczególnie niebezpiecznych przestępców, a także zabezpieczeniach imprez masowych oraz konwojach i ochronie osób zagrożonych - dodaje podkomisarz Świątczak.

W maju 2017 roku decyzją Komendanta Głównego Policji powstał Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji. Cele jednostki pozostały niezmienne, a jej funkcjonariusze nadal wysyłani są do zatrzymywania szczególnie niebezpiecznych przestępców oraz zwalczania aktów terroru kryminalnego.

Nie tylko zwalczają przestępczość

W 2019 roku doszło do kilku zmian systemowych, na mocy których wyodrębniono służbę kontrterrorystyczną. W całym kraju dotychczasowe jednostki specjalne zmieniły się w Samodzielne Pododdziały Kontrterrorystyczne Policji i w tej formie funkcjonują do dziś.

Funkcjonariusze SPKP angażują się również w inne działania, w tym edukacyjne. Od 2022 roku, na Politechnice Opolskiej wystartował kierunek "Sport i bezpieczeństwo".

Policjanci wspierają kadrę naukową politechniki w procesie kształcenia studentów przy prowadzeniu konferencji, wykładów czy seminariów

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska