Opolskie gminy chcą być gotowe, gdyby pojawił się inwestor chętny do postawienia fabryki

Edyta Hanszke
Opolskie gminy chcą być gotowe, gdyby pojawił się inwestor chętny do postawienia fabrykiSukces Skarbimierza, w którym niedawno otwarto kolejną fabrykę Donaldsona, chcą powielić inne opolskie gminy.
Opolskie gminy chcą być gotowe, gdyby pojawił się inwestor chętny do postawienia fabrykiSukces Skarbimierza, w którym niedawno otwarto kolejną fabrykę Donaldsona, chcą powielić inne opolskie gminy. Edyta Hanszke
Prudnik, Brzeg, Kluczbork, Opole i Ozimek starają się o włączenie nowych terenów do wałbrzyskiej strefy ekonomicznej. WSSE obejmuje na Opolszczyźnie 666 ha.

Gmina Brzeg otrzymała właśnie informację o uzyskaniu dofinansowania z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej (dawne „schetynówki”) na modernizację ulic Wyszyńskiego i  Małujowickiej w kierunku na  Zielęcice i Małujowice.

To dojazd do miejskiej strefy inwestycyjnej (niespełna 60 hektarów po byłej jednostce wojskowej), z którą Brzeg - cierpiący na deficyt terenów inwestycyjnych - wiąże duże nadzieje i liczy na ściągnięcie tu firm. Droga należy do powiatu, ale do finansowania jej modernizacji włączyły się gminy Brzeg i Skarbimierz.

Burmistrz Jerzy Wrębiak, stara się o włączenie tego terenu do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Doświadczenia sąsiedniego Skarbimierza pokazują, że to przyciąga kapitał.

O włączenie 11 hektarów po byłym tartaku przy ul. Wołczyńskiej stara się także Kluczbork.-  Nie mamy już wolnych terenów w strefie, więc gdyby pojawił się nowy inwestor, to nie mamy mu co zaoferować - mówi burmistrz Jarosław Kielar.     

Jak informują przedstawiciele WSSE Invest-Park, o poszerzenie albo utworzenie strefy starają się też Prudnik (3,5 ha), Opole (o 23 ha) i Ozimek. - Największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się tereny w samym Opolu.  Do spółki wpłynęło kilkanaście zapytań o grunty położone w tej gminie - mówi Jacek Serdeczny z Departamentu Komunikacji i Marketingu Invest-Park.

Zdaniem przedstawicieli strefy, większe szanse na inwestorów ma też Nysa, gdzie budowana obwodnica miasta przebiegać będzie w bezpośrednim sąsiedztwie terenów objętych wałbrzyską strefą. To ponad 156 ha położonych obok linii kolejowej, oddalonych o około 6 km od centrum Nysy. - Gruntami zainteresowane są zarówno duże koncerny, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa - dodaje Jacek Serdeczny.

Coraz bliżej do nowej inwestycji na terenach objętych strefą ma Grodków. Ma tam powstać fabryka mebli jednego z polskich producentów.  

Na obszarze objętym wałbrzyską strefą w województwie opolskim działa obecnie  25 firm, w których zatrudnionych jest ponad 3,5 tys. pracowników.  Nakłady poniesione przez inwestorów osiągnęły prawie 2,5 mld zł.

WSSE obejmuje na Opolszczyźnie 666 ha, z których zagospodarowano do tej pory jedną trzecią. Na inwestorów czeka nadal 447 ha terenu z ulgami podatkowymi.  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska