Opolskie. Mamy dostawców nowoczesnych technologii dla branży chemicznej i energetycznej

Edyta Hanszke
Przedsiębiorcy z Metalchemu w Opolu zawiązali stowarzyszenie, które razem z parkiem w Kędzierzynie-Koźlu, klastrem chemicznym i samorządami chce promować silne gałęzie opolskiego przemysłu.
Przedsiębiorcy z Metalchemu w Opolu zawiązali stowarzyszenie, które razem z parkiem w Kędzierzynie-Koźlu, klastrem chemicznym i samorządami chce promować silne gałęzie opolskiego przemysłu. archiwum SPP Metalchem
Opolskie firmy z branży chemicznej i energetycznej to często światowa czołówka. Niestety, nikt ich nie kojarzy z regionem tak, jak Rzeszów z przemysłem lotniczym.

Na terenie naszego województwa działają firmy znane na całym świecie jako dostawcy nowoczesnych technologii dla przemysłu chemicznego i energetycznego - mówi Adam Zadorożny, prezes zarządu Stowarzyszenia Park Przemysłowy Metalchem i prezes firmy WTT Polska. - Tymczasem w regionie i kraju wiedza o nich nie jest powszechna, a chcielibyśmy, żeby tak jak Rzeszów kojarzony jest z przemysłem lotniczym, tak Opolszczyzna znana była z tej gałęzi gospodarki.

Prezes Zadorożny podkreśla, że jesteśmy głównym ośrodkiem w kraju w zakresie wytwarzania technologii na  skalę przemysłową i budowy instalacji. - Nie ma większych zakładów w Polsce, które się tym zajmują, a naszą siłą jest to, że oferujemy własne rozwiązania technologiczne - podkreśla Adam Zadorożny.

Promocji tej dziedziny opolskiej gospodarki ma służyć porozumienie zawarte przez Stowarzyszenie PPM z Kędzierzyńsko-Kozielskim Parkiem Przemysłowym, Klastrem Chemii Specjalistycznej Chem-Ster oraz samorządami Opola, Kędzierzyna-Koźla i województwa. Wsparcie zaoferowała też Grupa Azoty ZAK.

- Pozwoli nam ono na nawiązanie współpracy między przedsiębiorstwami skupionymi wokół parków i klastra i realizowanie wspólnych przedsięwzięć biznesowych w zakresie projektowania i dostarczania nowoczesnych technologii w dziedzinach, na których się znamy - dodaje prezes Zadorożny. Pierwsze efekty współpracy już są - spółki WTT Poland i Kelvion (dawna Gea) pracują nad technologią wymiany ciepła w procesach reakcji poza reaktorem.

Do Stowarzyszenia Park Przemysłowy Metalchem należą osoby fizyczne reprezentujące firmy działające na terenie byłych zakładów Metalchem w Opolu. Są wśród nich m.in. przedstawiciele Kelvionu, Fametu, Explometu, Bedmetu, Metalchemu Service, HFG, FBJ, APC Presmet, WTT Polska oraz miasto Opole. Do klastra Chem-Ster należy z kolei ponad 20 firm, instytutów naukowo-badawczych i uczelni z kraju, a z Opolszczyzny to m.in. Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachowania”, Petrochemia-Blachownia, Brenntag Polska, Grupa Azoty ZAK.

Przedsiębiorcy skupieni wokół promocyjnego projektu liczą, że przy okazji uda im się także rozwiązać inne problemy,  związane chociażby z oznakowaniem opolskiego odcinka autostrady i wskazaniem najlepszego zjazdu z niej na  Metalchem czy utrudnieniami z transportem wodnym po  Odrze.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska