Ośrodek rehabilitacji po COVID-19 powstał w Głuchołazach. Chorzy znajdą tam pomoc po koronawirusie

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Szpital w Głuchołazach prowadzi rehabilitację po COVID-19 od 1 września. Program ma charakter pilotażowy i w zamierzeniach potrwa dwa lata
Szpital w Głuchołazach prowadzi rehabilitację po COVID-19 od 1 września. Program ma charakter pilotażowy i w zamierzeniach potrwa dwa lata pixabay
W Głuchołazach ruszył pierwszy w Polsce ośrodek rehabilitacji osób, które przeszły przez zakażenie koronawirusem, ale nadal odczuwają skutki choroby.

Szpital specjalistyczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Głuchołazach jeszcze latem zgłosił do Ministerstwa Zdrowia pilotażowy program rehabilitacji osób, które przeszły infekcję wirusem Sars–CoV– 2.

Są wyleczone, nie zakażają, ale nadal odczuwają osłabienie i dolegliwości, zwłaszcza ze strony układu oddechowego.

Program zajęć rehabilitacyjnych opracował ze swoim zespołem prof. Jan Szczegielniak – krajowy konsultant w dziedzinie fizjoterapii, który kieruje działem usprawniania w głuchołaskim szpitalu MSWiA.

Ćwiczenia mają wzmocnić układ krążenia, układ oddechowy oraz siłę mięśni.

Pacjent ma także zajęcia z psychologiem, który pomaga mu w dojściu do równowagi psychicznej po przebytej chorobie.

- Prowadzimy rehabilitację po COVID-19 od 1 września. Program ma charakter pilotażowy i w zamierzeniach potrwa dwa lata – mówi dyrektor głuchołaskiego szpitala Mariusz Grochowski. – Pacjentów może skierować do nas każdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Przeznaczyliśmy na ten cel 62 łóżka, zajęte są obecnie 22 łóżka, mamy więc spore rezerwy. Gdyby jednak zaszła taka konieczność, możemy zwiększyć ilość łóżek rehabilitacji po COVID-19 nawet do ponad stu, bo wkrótce kończymy przebudowę IV i V piętra naszego budynku.

Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem wykryto w Polsce w marcu 2020 roku, lecz nie wyklucza to przejścia choroby już w styczniu lub lutym. Od tego czasu wiele osób przebyło COVID-19, często bez objawów lub z symptomami przypominającymi zwykłe przeziębienie. Sprawdź, czy od tego czasu nie odczuwałeś objawów wskazujących na możliwość przejścia niewykrytej infekcji!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Te objawy mogą wskazywać, że chorowałeś na koronawirusa i pr...

Rehabilitacja po COVID-19 jest skuteczna

Pacjenci po koronawirusie trafiają do Głuchołaz na 2–3 tygodniowy turnus. O czasie pobytu decyduje ostatecznie lekarz.
Pierwsze osoby już opuściły placówkę po leczeniu.

Jak mówi dyrektor Mariusz Grochowski – badania przeprowadzone przed przyjęciem i na koniec pobytu pokazują poprawę ogólnego stanu zdrowia.

- Pamiętajmy, że to pilotaż i sami musimy się jeszcze nauczyć, jak te ćwiczenia i zajęcia wpływają na pacjentów, ale już wiemy, że jest to skuteczne. Analizujemy to cały czas z porozumieniu z pracownikami naukowymi Politechniki Opolskiej – mówi dyrektor szpitala. – Sporo osób jest tym zainteresowanych tym programem.

Premier Mateusz Morawiecki przemawiając w środę w sejmie wymienił Głuchołazy, jako pierwszy w Polsce ośrodek rehabilitacji pokowidowej, którego doświadczenia będą przekazywane innym.

Miasto w Górach Opawskich ma bardzo długie tradycje leczenia chorób płucnych, także dzięki swojemu klimatowi i naturalnym zasobom przyrodniczym.

W miejscowym szpitalu powiatowym działa specjalistyczny oddział pulmonologiczny.

- Jeszcze na wiosnę rozmawialiśmy z wojewodą o możliwości uruchomienia w naszym szpitalu rehabilitacji dla ozdrowieńców po zakażeniu koronawirusem – mówi Artur Grychowski, dyrektor ZOZ w Głuchołazach. – Jesteśmy gotowi włączyć się do takiego programu.

Koronawiurs - długie skutki choroby COVID-19

Według danych z raportu wojewody opolskiego z 21 października, od marca na koronawirusa zachorowało na Opolszczyźnie 5,9 tysiąca ludzi. Ponad tysiąc trafiło do szpitali. 2,5 tysiąca jest uznawanych za ozdrowieńców.

Wirus Sars–CoV–2 jest znany od niedawna, naukowcy nie potrafią określić dokładnie jego skutków dla organizmu. Część pacjentów przez długi czas odczuwa duszności, zamęczenie, bóle mięśni, a nawet trudności z koncentracją.

"To jest plandemia!", "nie ma chorób bezobjawowych", "koronawirusy znamy od lat 60.", "do szpitali jeżdżą puste karetki, a mówią, że nie ma miejsca", "maseczki nie chronią", "lekarze mają płacone za każdego zmarłego na COVID" - tych i wiele innych opinii można przeczytać od "internetowych specjalistów". Nie skończyli studiów medycznych, nie są lekarzami, naukowcami, analitykami medycznymi, ale we własnym przekonaniu o pandemii koronawirusa wiedzą najwięcej. Prawie jedna piąta Polaków uważa, że pandemia to kłamstwo. Sprawdzamy, czy w tezach tzw. antycovidowców jest chociaż ziarnko prawdy. Zobacz, co o popularnych tezach antycovidowców mówią eksperci---->

Nie ma pandemii koronawirusa, a lekarze biorą kasę za wpisyw...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska