Pamiętaj o obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym

fot. sxc
Abyś mógł korzystać z usług medycznych, musisz co jakiś czas uaktualniać swoją legitymację ubezpieczeniową.
Abyś mógł korzystać z usług medycznych, musisz co jakiś czas uaktualniać swoją legitymację ubezpieczeniową. fot. sxc
Pracodawca musi zgłosić zatrudnionych do obowiązkowych ubezpieczeń zdrowotnych.

Jeżeli po raz pierwszy podejmujesz zatrudnienie to w dziale kadr powinieneś złożyć wniosek o legitymację ubezpieczeniową dla pracownika. Będzie ci potrzebne aktualne zdjęcie. Legitymacja ta jest podstawowym dokumentem do korzystania z usług medycznych.

Pamiętaj, powinieneś uaktualniać ją w dziale kadr co 30 dni, a już na pewno przed wizytą u lekarza jeśli nie dochowałeś tego terminu.

Dodatkowym dokumentem wymaganym przez służbę zdrowia jest druk ZUS RMUA, który odbierasz co miesiąc wraz z paskiem wynagrodzeń w dziale kadr.
Druk ZUS RMUA wydawany jest za miesiąc poprzedni i dopiero po 15. dniu każdego miesiąca jest uaktualniany. Wiąże się to z terminem przesyłania składek do ZUS-u przez pracodawcę.

Kiedy idziesz na urlop bezpłatny

Przez 30 dni od daty rozpoczęcia urlopu jesteś objęty okresem ochronnym.
Później - jeśli podczas urlopu będziesz wypoczywał - możesz podpisać umowę dotyczącą indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego z NFZ.

Jeśli natomiast na urlopie bezpłatnym będziesz pracował u innego pracodawcy - to z tego tytułu będziesz podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Jeśli do ubezpieczeń zdrowotnych zgłosiłeś członków rodziny (np. bezrobotną żonę i dzieci), a idziesz na urlop bezpłatny, pamiętaj o ważnej sprawie:
Na czas trwania urlopu bezpłatnego pracownik jest "zawieszony" - po 30 dniach od daty rozpoczęcia urlopu bezpłatnego tracisz prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, zgłoszeni członkowie rodziny również.

Żona jako osoba bezrobotna zgłasza w powiatowym urzędzie pracy fakt, że korzystasz z bezpłatnego urlopu. Jako osoba bezrobotna będzie zgłoszona do ubezpieczenia przez urząd pracy. Po ubezpieczeniu siebie będzie mogła zgłosić również dzieci.

Zgłoszenie członków rodziny do ubezpieczenia

Jeżeli masz członków rodziny, którzy nie są ubezpieczeni z własnego tytułu, to masz obowiązek zgłosić ich do ubezpieczenia (ubezpieczenie zdrowotne uprawniające do korzystania z usług medycznych) u swojego pracodawcy.

W dziale kadr otrzymasz oświadczenie zgłaszające członków rodziny. Zostaną oni zgłoszeni, a na potwierdzenie tego faktu otrzymasz druk ZUS ZCNA.
Zgłoszenie członków rodziny nie wpłynie na wzrost składki zdrowotnej - wynosi ona 9 % podstawy wymiaru składki.

Wypełnij również wniosek o legitymację dla członków rodziny. Jeśli już taką posiadasz, pracownik działu kadr dopisze w nią kolejną osobę i potwierdzi fakt ubezpieczenia.

Jeżeli kończysz zatrudnienie, wraz z nim ustaje tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, zgłoszeni przez ciebie członkowie rodziny również tracą do niego prawo i zostaną wyrejestrowani na druku ZUS ZCNA.

Ubezpieczenie zdrowotne będzie was obejmowało jeszcze przez 30 dni od daty wyrejestrowania.

Aktualna legitymacja ubezpieczeniowa i druk ZUS RMUA lub ZUS ZCNA są podstawą do wyrobienia książeczki RMUA oraz karty wydawanej przez NFZ uprawniającej do wyjazdu za granicę, a także przy przyjmowaniu do szpitala.

Kogo możesz ubezpieczyć jako członka najbliższej rodziny

- nieubezpieczonego współmałżonka;
- dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli nadal się uczy to do ukończenia 26 lat;
- dziecko niepełnosprawne w znacznym stopniu - bez ograniczenia wieku;
- wnuka;
- rodziców i dziadków jeśli mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym i też nie mających tytułu do ubezpieczeń;

Pamiętaj, jeżeli oboje rodzice pracują to do ubezpieczenia dziecka lub innego członka rodziny zgłasza je tylko jedno z rodziców.

Każdą zmianę dotyczącą w/w punktów należy bezwzględnie zgłosić do działu kadr . Wówczas członek rodziny, który był ubezpieczony, a zyskał prawo do tego ubezpieczenia z innego tytułu (np. dostał pracę lub będzie prowadził działalność gospodarczą) będzie wyrejestrowany z ZUS i wykreślony z legitymacji ubezpieczeniowej dla członków rodziny.

Czytelnicy pytają

- Czy po zwolnieniu lekarskim trwającym ponad 30 dni mogę wykorzystać urlop wypoczynkowy, a np. w jego trakcie zrobić wymagane badania kontrolne przed powrotem do pracy?

Tak, w orzecznictwie można znaleźć informację, że "pracownik nie musi być zdrowy, aby mógł korzystać z urlopu wypoczynkowego". Ale w myśl zasady, że pracodawca ma prawo odwołać cię z urlopu wypoczynkowego, a ty masz obowiązek stawić się na jego wezwanie, warto wykonać badania kontrolne w pierwszym dniu po zwolnieniu lekarskim, a przed skorzystaniem z urlopu wypoczynkowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska