Pijana matka z dzieckiem w poradni. Ogólnopolskie zawody symulacji medycznej w PMWSZ w Opolu

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Zespół z Krosna podczas rywalizacji finałowej.
Zespół z Krosna podczas rywalizacji finałowej. Edyta Hanszke
Sześć zespołów z uczelni z całej Polski rywalizuje w zawodach organizowanych przez PMWSZ w Opolu. W finale ekipy z Krosna i Podhala.

W czwartek, w pierwszym dniu zawodów, do rywalizacji przystąpiły ekipy z kierunków medycznych z uczelni z Krosna, Nowego Targu, Opola, Piły, Jarosławia i Koszalina.

Ich zadaniami było m.in.: zaopatrzenie odleżyn u chorego, zajęcie się dzieckiem z wysoką temperaturą, które trafiło na oddział szpitalny ze starszą głuchoniemą siostrą, zareagowanie na zatrzymanie moczu u kobiety po porodzie.

W piątkowym finale zmierzyły się ekipy z Nowego Targu i Krosna.

Do poradni POZ przychodzi pijana mama z niemowlęciem na badania okresowe. Zadaniem studentów jest odpowiednie zareagowanie. Wykonać czynności medyczne, czyli m.in. zmierzenie i zważenie dziecka, wypełnienie dokumentacji medycznej, ale też odpowiednie zareagowanie na fakt, że mama jest pod wpływem alkoholu, czyli poinformowanie policji - mówiła dr. n. med. Marzena Rypina z uczelni w Koszalinie, jurorka zawodów. - Zadaniem lidera zespołu jest odpowiednie skoordynowanie tych wszystkich działań.

Jakub Zalewski, dyrektor Centrum Symulacji Medycznej w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu, podkreślał, że ogólnopolskie zawody uczelnia organizuje po raz pierwszy, wcześniej uczestniczyli w nich jedynie studenci opolskiej uczelni.

- Tworzymy centrum symulacji medycznej. Mamy odpowiednie wyposażenie, więc postanowiliśmy zorganizować ogólnopolskie zawody. Jesteśmy w tym prekursorami - mówi Zalewski.

Dr n. med. Edyta Kędra, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w PMWSZ w Opolu wyjaśniała, że udział w zawodach to okazja dla studentów odnalezienia się w życiowych sytuacjach, z jakimi przyjdzie im się zmierzyć w pracy zawodowej. - Nie traktujemy tego, jak rywalizację, ale formę zdobywania doświadczenia. Nagrywamy te symulacje, dzięki czemu potem mogą analizować, co zrobili dobrze, a co mogliby poprawić.

Opolską ekipę reprezentowali studenci położnictwa i pielęgniarstwa z Wydziału Nauk o Zdrowiu. W zawodach mogli wziąć studenci I stopnia, na poziomie licencjackim.

Zwycięzcą pierwszych ogólnopolskich zawodów medycznych na opolskiej uczelni medycznej został zespół studentów z PWSZ w Krośnie.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska