Pijani na e-hulajnogach. W Krapkowicach jechali nocą całą szerokością jezdni, aż zatrzymała ich policja. Dostali mandaty po 2,5 tysiąca zł

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Fotografia ilustracyjna. Elektryczne hulajnogi stały się popularnym środkiem transportu na polskich ulicach miast.
Fotografia ilustracyjna. Elektryczne hulajnogi stały się popularnym środkiem transportu na polskich ulicach miast. Grzegorz Dembiński/PPG/Archiwum
Policjanci, którzy patrolowali Krapkowice w nocy z niedzieli na poniedziałek (6 na 7 sierpnia), w zauważyli troje ludzi na elektrycznych hulajnogach, jadących całą szerokością jezdni. U wszystkich alkomat pokazał alkohol.

- Rekordzistą jest 36-letni mieszkaniec Krapkowic, który kierował hulajnogą, mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie – informuje mł. aspirant Ewelina Karpińska z KPP w Krapkowicach.

Całej trójce policjanci chcieli wystawić mandaty po 2,5 tysiąca złotych, ale dwie osoby odmówiły ich przyjęcia i staną przed sądem za wykroczenie.

Po nowelizacji Kodeksu Ruchu Drogowego w 2021 roku jazda hulajnogą elektryczną po alkoholu jest traktowana jako wykroczenie.

To niejedyny w ciągu ostatnich dni pijany kierowca elektrycznej hulajnogi w Krapkowicach. 28 lipca policja zatrzymała tam do kontroli 50-latka, który już na oko wyglądał na pijanego. Badanie alkomatem potwierdziło, że miał prawie 2 promile.

W Polsce funkcjonują trzy firmy, które udostępniają za opłatą elektryczne hulajnogi w miastach. W Krapkowicach taka sieć działa od września ubiegłego roku. Mieszkańcy miast z wypożyczalniami najczęściej skarżą się na uciążliwości związane z pozostawieniem hulajnóg na chodnikach, w sposób utrudniający przejście.

W Paryżu w tym roku doszło do referendum z inicjatywy obywatelskiej, w wyniku którego stolica Francji będzie pierwszym miastem europejskim bez hulajnóg elektrycznych.

Kodeks Drogowy zabrania kierującemu hulajnoga elektryczną

  • jazdy w stanie nietrzeźwości i po użyciu alkoholu
  • przewożenia innych osób
  • czepiania się pojazdów
  • ciągnięcia, lub holowania innego pojazdu
  • jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu drogowego
  • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy.
od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska